Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Letné se sjely stovky fanoušků trabantů a polských fiatů

Vesele natřený trabant na srazu trabantů a starých fiatů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesele natřený trabant na srazu trabantů a starých fiatů. | foto: MAFRA - Michal Svacek

PRAHA Víc než 300 fanoušků trabantů a polských fiatů se sjelo do Prahy na speciální projekci celovečerního dokumentu Trabantem až na konec světa, který líčí dobrodružné cestování těmito auty ze severu na jih Jižní Ameriky.

Na promítání se dostali, pokud některým z těchto vozítek přijeli na Letenskou pláň. Trabantů a maluchů, jak se polským fiatům přezdívalo, přijelo skoro 130. ČTK to řekl režisér a vedoucí jihoamerické výpravy Dan Přibáň.

"Jsou to jejich miláčci"

Na Letnou dorazily vozy v běžné bleděmodré nebo šedé barvě, ale i trabanty s karoserií pokrytou zvířátky a kytičkami nebo nastříkanou do podoby puzzle či v barvách plzeňského hokejového klubu. Podle Pribáně má už jen málokdo z nadšenců tento vůz na běžné ježdění. "Jsou to většinou jejich miláčci," řekl.

Do pražského kina Oko, kde bylo připraveno 300 míst, se někteří ze zájemců o promítání nedostali. "Museli jsme některé odmítat," řekl Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms.

O promítání filmu se fanoušci trabantů podle Pribáně dozvěděli hlavně ze sociální sítě Facebook a řekli si o něm mezi sebou. "Řada z nich jsou naši kamarádi," podotkl. Projekce za účasti režiséra se uskuteční do 22. března také v Hradci Králové, Děčíně, Brně, Českých Budějovicích a Jablonci nad Nisou. Do kin film vstupuje 13. března.

Na Letné byl k vidění také trabant Egu, kterým Přibáň projel čtyři kontinenty. "Z více než tří milionů vyrobených trabantů je Egu jediný, který dvakrát přejel rovník. Mimo Evropu najel 56.000 kilometrů," řekl režisér filmu. Jeho trabant je tak podle něj nejzcestovalejším dvoutaktem na světě.

Road movie v nejryzejší podobě

Trasu přes Jižní Ameriku Pribáňova skupina jela se dvěma trabanty, polským fiatem a jawou z roku 1957. Na cestě dlouhé přes 21.000 kilometrů od Guyany až po radarovou stanici Moat na nejjižnějším výběžku kontinentu strávili víc než čtyři měsíce. Film je podle Pribáně road movie v nejryzejší podobě. "Na cestě nikdy nevíte, co vás čeká za další zatáčkou. Někdy se před vámi otevře neskutečně krásná krajina, jindy skončíte v pěkném průšvihu," řekl už dříve.

Snímek Trabantem až na konec světa navazuje na předcházející úspěšný snímek stejné party Trabantem napříč Afrikou, který je na portálu csfd.cz třetím nejlépe hodnoceným českým filmem posledních deseti let. Ještě před Afrikou a Jižní Amerikou projel Přibáň trabantem Hedvábnou stezku a zdolal při tom pouště střední Asie.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....