Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na novém hřbitově pro mazlíčky spočinou i papoušci nebo morčata

Hřbitov mazlíčků - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov mazlíčků - ilustrační foto | foto: ČTK

KUTNÁ HORA Občanské sdružení Denemark otevřelo v květnu v Kutné Hoře hřbitov pro domácí mazlíčky. Jsou na něm pietní místa pro papoušky, morčata, kočky, psy a další zvířata zhruba do váhy 60 kilogramů.

Byli na něm už pohřbeni první dva psi, řekl zakladatel sdružení Martin Starý.

Podobné pietní místo podle něj v okolí scházelo. Nejbližší je pod Řípem nebo v Hradci Králové. Na pražském hřbitově pro zvířata se podle Starého už nepohřbívá, takže zájem by mohli mít i klienti z Prahy.

Hrob za 1500 Kč

Za pohřeb a pětiletý nájem hrobu zaplatí zájemce podle velikosti zvířete od 1500 korun. Pokud si někdo hrob chce vykopat sám, uhradí jen pronájem místa, a to od 500 Kč na pět let.

Správa hřbitova zajistí i nadstandardní služby v podobě celoroční péče o pietní místo. Podrobnosti jsou na www.zvirecihrbitov.jidol.cz.

Martin Starý se o vybudování hřbitova pro domácí mazlíčky snažil od roku 2002. Najít vhodný pozemek nedaleko centra se ale nepodařilo. Uvažovalo se třeba o otevření pietního místa v sousedství hřbitova Všech svatých, proti ale byli někteří zastupitelé. Nakonec město nabídlo sdružení pozemek v bývalém areálu Rudných dolů na Kaňku. Smlouva o pronájmu byla podepsána na 15 let.

Zhruba půlhektarovou plochu bylo třeba vyčistit, upravit a oplotit. Kvůli kamennému podloží na ní bylo navezeno 23 nákladních aut zeminy. Jako sídlo správce a sklad nářadí slouží upravená stavební buňka. Na ploše stojí také malý altán, v němž se lidé mohou před pohřbem rozloučit se svým domácím mazlíčkem. V budoucnu by plochu měla ozdobit i kamenná nebo dřevěná socha.

Občanské sdružení Denemark vzniklo na konci roku 2006. Zabývá se ochranou životního prostředí a ekologickou a vzdělávací činností. Mezi projekty, které realizovalo nebo připravuje, patří naučná stezka údolím Vrchlice, cykloturistická stezka kolem Kutné Hory nebo obnova hnízdních stěn pro břehule říční.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...