Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na novém hřbitově pro mazlíčky spočinou i papoušci nebo morčata

Hřbitov mazlíčků - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov mazlíčků - ilustrační foto | foto: ČTK

KUTNÁ HORA Občanské sdružení Denemark otevřelo v květnu v Kutné Hoře hřbitov pro domácí mazlíčky. Jsou na něm pietní místa pro papoušky, morčata, kočky, psy a další zvířata zhruba do váhy 60 kilogramů.

Byli na něm už pohřbeni první dva psi, řekl zakladatel sdružení Martin Starý.

Podobné pietní místo podle něj v okolí scházelo. Nejbližší je pod Řípem nebo v Hradci Králové. Na pražském hřbitově pro zvířata se podle Starého už nepohřbívá, takže zájem by mohli mít i klienti z Prahy.

Hrob za 1500 Kč

Za pohřeb a pětiletý nájem hrobu zaplatí zájemce podle velikosti zvířete od 1500 korun. Pokud si někdo hrob chce vykopat sám, uhradí jen pronájem místa, a to od 500 Kč na pět let.

Správa hřbitova zajistí i nadstandardní služby v podobě celoroční péče o pietní místo. Podrobnosti jsou na www.zvirecihrbitov.jidol.cz.

Martin Starý se o vybudování hřbitova pro domácí mazlíčky snažil od roku 2002. Najít vhodný pozemek nedaleko centra se ale nepodařilo. Uvažovalo se třeba o otevření pietního místa v sousedství hřbitova Všech svatých, proti ale byli někteří zastupitelé. Nakonec město nabídlo sdružení pozemek v bývalém areálu Rudných dolů na Kaňku. Smlouva o pronájmu byla podepsána na 15 let.

Zhruba půlhektarovou plochu bylo třeba vyčistit, upravit a oplotit. Kvůli kamennému podloží na ní bylo navezeno 23 nákladních aut zeminy. Jako sídlo správce a sklad nářadí slouží upravená stavební buňka. Na ploše stojí také malý altán, v němž se lidé mohou před pohřbem rozloučit se svým domácím mazlíčkem. V budoucnu by plochu měla ozdobit i kamenná nebo dřevěná socha.

Občanské sdružení Denemark vzniklo na konci roku 2006. Zabývá se ochranou životního prostředí a ekologickou a vzdělávací činností. Mezi projekty, které realizovalo nebo připravuje, patří naučná stezka údolím Vrchlice, cykloturistická stezka kolem Kutné Hory nebo obnova hnízdních stěn pro břehule říční.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!