22. května 2010 10:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na novém hřbitově pro mazlíčky spočinou i papoušci nebo morčata

Hřbitov mazlíčků - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov mazlíčků - ilustrační foto | foto: ČTK

KUTNÁ HORA Občanské sdružení Denemark otevřelo v květnu v Kutné Hoře hřbitov pro domácí mazlíčky. Jsou na něm pietní místa pro papoušky, morčata, kočky, psy a další zvířata zhruba do váhy 60 kilogramů.

Byli na něm už pohřbeni první dva psi, řekl zakladatel sdružení Martin Starý.

Podobné pietní místo podle něj v okolí scházelo. Nejbližší je pod Řípem nebo v Hradci Králové. Na pražském hřbitově pro zvířata se podle Starého už nepohřbívá, takže zájem by mohli mít i klienti z Prahy.

Hrob za 1500 Kč

Za pohřeb a pětiletý nájem hrobu zaplatí zájemce podle velikosti zvířete od 1500 korun. Pokud si někdo hrob chce vykopat sám, uhradí jen pronájem místa, a to od 500 Kč na pět let.

Správa hřbitova zajistí i nadstandardní služby v podobě celoroční péče o pietní místo. Podrobnosti jsou na www.zvirecihrbitov.jidol.cz.

Martin Starý se o vybudování hřbitova pro domácí mazlíčky snažil od roku 2002. Najít vhodný pozemek nedaleko centra se ale nepodařilo. Uvažovalo se třeba o otevření pietního místa v sousedství hřbitova Všech svatých, proti ale byli někteří zastupitelé. Nakonec město nabídlo sdružení pozemek v bývalém areálu Rudných dolů na Kaňku. Smlouva o pronájmu byla podepsána na 15 let.

Zhruba půlhektarovou plochu bylo třeba vyčistit, upravit a oplotit. Kvůli kamennému podloží na ní bylo navezeno 23 nákladních aut zeminy. Jako sídlo správce a sklad nářadí slouží upravená stavební buňka. Na ploše stojí také malý altán, v němž se lidé mohou před pohřbem rozloučit se svým domácím mazlíčkem. V budoucnu by plochu měla ozdobit i kamenná nebo dřevěná socha.

Občanské sdružení Denemark vzniklo na konci roku 2006. Zabývá se ochranou životního prostředí a ekologickou a vzdělávací činností. Mezi projekty, které realizovalo nebo připravuje, patří naučná stezka údolím Vrchlice, cykloturistická stezka kolem Kutné Hory nebo obnova hnízdních stěn pro břehule říční.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč