Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na novém japonském terminálu navádějí pasažéry 'závodní dráhy'

Magazín

  6:30
TOKIO - Žádná prostorná odletová hala, žádná okna a žádné svítící informační tabule. Terminál 3 na nejrušnějším japonském letišti Narita u Tokia otevřený letos v dubnu slouží výlučně pro nízkonákladové lety. To se odrazilo i na rozpočtu pro výstavbu. Cestující se tak místo nahoru musejí dívat pod nohy, navádějí je totiž „závodní dráhy“ namalované na podlaze, píše CNN.

Na novém japonském terminálu navádějí pasažéry 'závodní dráhy' foto: YouTube

„Chtěli jsme vytvořit letiště, jaké jinde nemají,“ řekl architekt Takao Goto ze společnosti Nikken Sekkei, která terminál navrhla. „Na závodní dráze je dobré to, že všichni na světě vědí, k čemu slouží. Je to globální symbol,“ dodal.

Boeing ve stylu Hvězdných válek má za sebou první let

Místo elektronických informačních tabulí a pohyblivých chodníků tak mají pasažéři terminálu 3 k dispozici zhruba kilometr drah. Dráhy v barvě oblohy, tedy modré, vedou k odletům. Zemitá červená míří k příletům a barva má prý symbolizovat úlevu. Minimalistický interiér má podle designérů omezit zmatek a stres související s leteckou dopravou.

Nízkonákladové aerolinky v Japonsku fungují poměrně krátce a loni se na vnitrostátní dopravě podílely pouhými osmi procenty. Nový terminál, kterým by mohlo projít až 7,5 milionu lidí ročně, je tak vnímán jako potřebný odrazový můstek pro budoucí rozvoj nízkonákladové dopravy.

Autor:

Právě čtete