14. června 2014 19:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na růžový pochod proti rakovině prsu přišlo 20 tisíc lidí

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí. | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Téměř 20 tisíc lidí v růžovém a s růžovými balonky nad hlavami vyšlo v poledne z pražského Staroměstského náměstí na pětikilometrový pochod proti rakovině prsu pod heslem Před rakovinou se neschováš. Převažovaly ženy v růžových tričkách, přišlo ale i hodně mužů v šedých tričkách s růžovou vsadkou.

V růžovém byly i děti v kočárcích a růžový šáteček na krku měli i někteří z pochodujících psů. Nákupem triček lidé přispěli na prevenci, projekty pro pacientky a vyhodnocování screeningových dat.

Prevence? Týká se jen poloviny Češek

Mladá žena bez vlasů po chemoterapii a s šerpou přes rameno s nápisem Život je boj, která dnes v průvodu také šla, byla pro přítomné mementem, že rakovina může postihnout člověka v každém věku.

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí.

Prevence odhalí zhoubnou nemoc v samém počátku, kdy se dá vyléčit. Na prevenci rakoviny prsu chodí ale jen polovina českých žen, zdravotní pojišťovny spustily letos projekt cíleného zvaní, účast začala stoupat. Rakovinu prsu lékaři v ČR ročně zjistí až u 7000 žen a 2000 na ni zemřou.

"Přišlo dnes 19 980 lidí, téměř o 3500 víc než loni, a do této chvíle jsme prodali 38.400 charitativních triček," řekla za organizátory pochodu Eliška Poláčková. Na konto boje proti rakovině prsu bylo za rok 2013 předáno 8,6 milionu korun, doplnila.

Dorazily i známé osobnosti

Růžové pochody proti rakovině prsu se konají v těchto dnech v šesti desítkách zemí. V čele pražského pochodu šly ambasadorky, známé tváře showbyznysu. Spolu s nimi i herecká legenda Jiřina Bohdalová. Na dotaz, proč se pochodu účastní, řekla: "No to je otázka, jako všechny ženy, které musejí držet pohromadě."

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí.

Ambasadorka Kateřina Brožová, která přivedla i svou dvanáctiletou dceru, řekla, že považuje za svoji povinnost akci podpořit. "Myslím si, že se to týká absolutně každého z nás. Chci podpořit tuto velkou energii, která se tady dnes sešla," řekla. Potvrdila, že k prevenci vede i svoji dceru.

Na pochod do Prahy přijeli lidé z celé republiky. "V rodině jsme měli rakovinu, jak rakovinu prsu, tak rakovinu jinou, proto jsme přišli podpořit nadaci, která je proti rakovině," řekl před startem pochodu muž, který i s manželkou a dcerou přijel ze středních Čech, všichni v tričkách, jež jsou symbolem pochodu.

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí.

V cíli ve Žlutých lázních vypustili všichni k obloze balonky s nápisy Aliance žen s rakovinou prsu a zdravaprsa.cz. Následoval kulturní program s bubnovou show Campana Batucada s řadou známých kapel a od 19:00 After party v Hard Rock Café Praha. Dnes také bylo uvedeno do prodeje speciální růžové víno, z každé zakoupené láhve jde na konto proti rakovině 50 korun.

Lidovky.cz, ČTK