14. června 2014 19:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na růžový pochod proti rakovině prsu přišlo 20 tisíc lidí

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí. | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Téměř 20 tisíc lidí v růžovém a s růžovými balonky nad hlavami vyšlo v poledne z pražského Staroměstského náměstí na pětikilometrový pochod proti rakovině prsu pod heslem Před rakovinou se neschováš. Převažovaly ženy v růžových tričkách, přišlo ale i hodně mužů v šedých tričkách s růžovou vsadkou.

V růžovém byly i děti v kočárcích a růžový šáteček na krku měli i někteří z pochodujících psů. Nákupem triček lidé přispěli na prevenci, projekty pro pacientky a vyhodnocování screeningových dat.

Prevence? Týká se jen poloviny Češek

Mladá žena bez vlasů po chemoterapii a s šerpou přes rameno s nápisem Život je boj, která dnes v průvodu také šla, byla pro přítomné mementem, že rakovina může postihnout člověka v každém věku.

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí.

Prevence odhalí zhoubnou nemoc v samém počátku, kdy se dá vyléčit. Na prevenci rakoviny prsu chodí ale jen polovina českých žen, zdravotní pojišťovny spustily letos projekt cíleného zvaní, účast začala stoupat. Rakovinu prsu lékaři v ČR ročně zjistí až u 7000 žen a 2000 na ni zemřou.

"Přišlo dnes 19 980 lidí, téměř o 3500 víc než loni, a do této chvíle jsme prodali 38.400 charitativních triček," řekla za organizátory pochodu Eliška Poláčková. Na konto boje proti rakovině prsu bylo za rok 2013 předáno 8,6 milionu korun, doplnila.

Dorazily i známé osobnosti

Růžové pochody proti rakovině prsu se konají v těchto dnech v šesti desítkách zemí. V čele pražského pochodu šly ambasadorky, známé tváře showbyznysu. Spolu s nimi i herecká legenda Jiřina Bohdalová. Na dotaz, proč se pochodu účastní, řekla: "No to je otázka, jako všechny ženy, které musejí držet pohromadě."

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí.

Ambasadorka Kateřina Brožová, která přivedla i svou dvanáctiletou dceru, řekla, že považuje za svoji povinnost akci podpořit. "Myslím si, že se to týká absolutně každého z nás. Chci podpořit tuto velkou energii, která se tady dnes sešla," řekla. Potvrdila, že k prevenci vede i svoji dceru.

Na pochod do Prahy přijeli lidé z celé republiky. "V rodině jsme měli rakovinu, jak rakovinu prsu, tak rakovinu jinou, proto jsme přišli podpořit nadaci, která je proti rakovině," řekl před startem pochodu muž, který i s manželkou a dcerou přijel ze středních Čech, všichni v tričkách, jež jsou symbolem pochodu.

Avon pochod v Praze přilákal asi 20 tiíc lidí.

V cíli ve Žlutých lázních vypustili všichni k obloze balonky s nápisy Aliance žen s rakovinou prsu a zdravaprsa.cz. Následoval kulturní program s bubnovou show Campana Batucada s řadou známých kapel a od 19:00 After party v Hard Rock Café Praha. Dnes také bylo uvedeno do prodeje speciální růžové víno, z každé zakoupené láhve jde na konto proti rakovině 50 korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...