Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Pustevnách vyrostly sochy ze sněhu a ledu

Magazín

  13:00
PUSTEVNY (Vsetínsko) - Na Pustevnách na Vsetínsku vyrostly během soboty sochy vytvořené ze sněhu a ledu. Vytvářejí je profesionální výtvarníci v rámci 14. ročníku Sněhového sympozia. Největšího ocenění se dostalo soše s názvem Zvíře slovenských sochařů Juraje Muchy a Martina Sedláka. Ta se nejvíce se líbila odborné porotě, za nejlepší ji zvolili také sami umělci, kteří se akce zúčastnili.

Objekt s názvem Zvíře tvořili Juraj Mucha a Martin Sedlák. foto: ČTK

Získala i třetí místo v hodnocení diváků, dodal pořadatel sympozia Miroslav Hrabal. Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala ledová socha Ne-konečno Aleny Teimerové a Jiřího Krause. Třetí místo obsadila sněhová socha Golemka, na které pracovali Denisa a Boris Chvátalovi s Radimem Hýskem.

Objekt s názvem Ne-konečno spoluvytvářel Jiří Kraus.

Objekt nazvaný Medúza tvořila Monika Jaszczaková z Polska.

Návštěvníkům již 14. ročníku sympozia, při kterém vznikají velké ledové a sněhové sochy, se nejvíce líbila socha Ledová Jaroslava Holce a Alice Holcové zachycující dívčí rozevlátou postavu. Na druhém místě skončila ledová socha Don Quijote de la Mancha, kterou vytvořili David Kubec a Jakub Šimek.

Podívejte se na ročník 2010:

Na Pustevnách letos celkem vyrostlo osm ledových a tři sněhové sochy, sochaři na nich pracovali od čtvrtka. Stejný počet chtějí pořadatelé zachovat do dalších ročníků. Letošní ročník je ozvláštněný tím, že do díla se pustí příští víkend také děti, ze sněhových válců vytvoří šest soch. Pořadatelé odhadují, že akci letos navštívilo až 10.000 lidí, podobně tomu bylo v předchozích ročnících.

Na snímku je hlavní organizátor Miroslav Hrabal s jednou z ledových soch.

Golemka Radima Hýska obsadila třetí místo.

Obří sněhové sochy vznikají ze sněhových válců o průměru a výšce tři metry, mohou na nich pracovat až čtyři lidi. Ledové sochy se tvoří z 20 kusů ledových bloků o celkové hmotnosti až 1000 kilogramů, vytvářejí je dvoučlenné týmy. "Ledové sochy zbouráme po příštím víkendu, ty sněhové poté samy postupně odtají," řekl Hrabal.

Objekt nazvaný Radegast junior tvořil Igor Kalina.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat