30. prosince 2010 14:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na šampaňském leží dodnes stín kolaborace. Kvůli nacistickým večírkům

Soumrak bohů italského režiséra Luchina Viscontiho - šampaňské patří k večírkům nacistické elity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soumrak bohů italského režiséra Luchina Viscontiho - šampaňské patří k večírkům nacistické elity | foto: Isifa

Je to známý obraz z mnoha válečných filmů. Němečtí důstojníci se baví se sklenkou šampaňského v ruce kdesi v pařížském kabaretu. Na kraji Champagne a tamních vinařích tak dodnes leží stín kolaborace.

Přestože všichni na  světě šampaňské víno znají, jen málokdo ví něco bližšího o regionu samotném. A tak není divu, že zpráva o nedávném odchodu jedné z největších postav tohoto kraje, osmdesátiletého Bernarda de Nonancourta, prošla takřka bez povšimnutí. Přitom jeho fascinující životní příběh vypovídá mnohé o celé Champagni.

Bernard de Nonancourt byl dvacetiletým mladíkem, když němečtí vojáci vtrhli v jeho rodné vesničce Mesnil-sur-Oger do sklepů a začali nakládat bedny s nejlepším vínem. Bezmocně tehdy přihlížel, jak Němci odvážejí to nejcennější, co jeho region má – Salon, ročník 1928.

Celý příběh 'kolaborujícího' šampaňského čtěte v magazínu Pátek

Jan Šmíd, autor je publicista, Lidové noviny

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?