Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Šumavě je možné pozorovat jeleny ze srubu

Magazín

  16:40
Dostatek sněhu umožnil správcům šumavského národního parku zahájit další sezonu oblíbeného pozorování jelenů, srnců a další zvěře ve volné přírodě ze speciálně postavených vytápěných srubů.
Jelen - ilustrační foto.

Jelen - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Šumavská divoká zvířata mohou lidé pozorovat v jejich přirozeném prostředí už pátým rokem a zájem stále roste, řekla Jana Zvettlerová ze správy parku.

Veřejnost se může na zimní pozorování přihlásit na jednu ze dvou lokalit. V provozu je už nyní srub na místě zvaném Beranky poblíž Srní na Klatovsku, zřejmě od poloviny ledna se otevře také druhá pozorovací lokalita Jelení vrchy - U Herciána poblíž Nové Pece na Prachaticku. Například loni přišlo do dvou zimních a jedné letní pozorovatelny přes 1300 lidí, z toho víc než tisícovka byla v zimě na Berankách.

Pozorování jelenů:

Lokalita Branky poblíž Srní:
každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12:00 do 15:30

Sruby, kam se vejde až 35 lidí, jsou kvůli dobrému výhledu vyvýšené. Pozorovatelé tu mohou jako na dlani sledovat i desítky kusů divoké zvěře, která se s příchodem zimy a sněhu pravidelně stahuje do přezimovacích obůrek s krmelci a dostatkem potravy.

"Pozorování v lokalitě Branky se koná každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12:00 do 15:30. Návštěvníci si však mohou dojednat i jiné termíny pro skupiny deseti až 30 osob," doplnil vedoucí územního pracoviště správy parku v Srní Jiří Kec. Na akci je nutné se předem objednat. Podle Zvettlerové mají zájem i školy i zahraniční skupiny. Projekt pozorovacích srubů je v Česku unikátní. Park za něj dostal v roce 2010 ocenění veřejnosti v soutěži Kudy z nudy České centrály cestovního ruchu - Czech Tourism.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat