Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolik královských labutí brázdí Temži? V Londýně probíhá sčítání

Magazín

  7:15
LONDÝN - Na Temži se tento týden koná tradiční každoroční sčítání labutí. Pět dní bude královský pověřenec David Barber se svým týmem na lodi křižovat anglickou řeku a zjišťovat početní stavy těchto vodních ptáků. Tradice sahá až do 12. století a původně sloužila k tomu, aby měla královská rodina přehled o početním stavu labutí, jejichž maso se pojídalo na dvorních hostinách.
Labutě (ilustrační foto)

Labutě (ilustrační foto) foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Dnes už tito vznešení ptáci nekončí na pekáči, sčítání totiž probíhá v zájmu ochrany přírody. Tradiční akce začala už v pondělí ve městě Sunbury-on-Thames západně od britské metropole a trvat bude do pátku, kdy by měl tým takzvaných zvedačů labutí (swan uppers) v červených uniformách dorazit do Abingdonu nedaleko Oxfordu.

Střílení labutí

Celou dobu budou ochránci přírody počítat dospělé ptáky a měřit, vážit a kroužkovat labutí mláďata. Loni takto královští sčítači připevnili ornitologický kroužek 120 novým jedincům. Veterináři rovněž ptáky prohlédnou kvůli případným zraněním.

„Nejsmutnější zprávou ve vztahu k labutím na Temži je, že přibývá případů, kdy někdo na labutě a jejich mláďata střílí vzduchovkami,“ uvedl Barber před zahájením akce. „Toto nesmyslné střílení jim způsobuje vážná poranění a často i smrt, někdy to trvá několik dní či dokonce týdnů, než zraněné labutě uhynou,“ dodal.

Labuť (ilustrační foto)
Autor: