130 let
Trafalgar Square.

Trafalgar Square. | foto: Reprofoto

Na Trafalgarském náměstí budou sto dní živé sochy

Magazín
  •   17:29
LONDÝN - Na Trafalgarském náměstí v centru Londýna začaly dnes ráno přitahovat pozornost kolemjdoucích živé sochy - náhodně vybraní lidé, kteří se budou příštích sto dní po hodině střídat na prázdném podstavci v rohu slavného náměstí. Jsou součástí ambiciózního projektu známého britské výtvarníka Antonyho Gormleyho.

Sedm metrů vysoké podstavce jsou ve všech čtyřech rozích náměstí navrženého v roce 1841. Zatímco tři nesou dobové sochy, čtvrtý zůstal prázdný a od roku 1999 se na něm střídají plastiky současných umělců.

Tentokrát se nicméně Gormley rozhodl, že nechá obsah svého uměleckého záměru na veřejnosti. Na internetu se obrátil na dobrovolníky, kteří by chtěli být místo sochy na podstavci jednu hodinu. Mohou si dělat, co chtějí, pokud to není ilegální.

Přihlásilo se kolem 17.000 lidí, z nichž počítač vybral 2400 vyvolených.

První živou sochou se stala pětatřicetiletá matka dvou dětí ze severovýchodní Anglie Rachel Wardellová, která na podstavci stála s transparentem podporujícím charitativní organizace a občas lidem dole zamávala.

Další účastníci mají zjevně větší ambice. Na podstavec například vylezl muž v kostýmu pandy, další si přinesl tabuli, na níž psal křídou nápisy jako "Proč zíráte?, "Dostanu tu práci? nebo "Jak se dostanu na Leicesterské náměstí?". Jiný měl v úmyslu imitovat Elvise Presleyho a studentka Heather Pringleová hodlá na podstavci oslavit dvacáté narozeniny. Nejstarší účastnicí experimentu je třiaosmdesátiletá Gwynneth Pedlerová z Oxfordu, která chce mávat signalizačními praporky.

Gormley chce projektem ukázat "živý obraz" dnešní Británie "v celé své nádherné rozmanitosti". Londýnský starosta Boris Johnson prohlásil, že jde o "spontánní a nádherný happening".

Kolem podstavce jsou napnuty z bezpečnostních důvodů sítě. Organizátory nicméně překvapil protikuřácký aktivista, kterému se dnes ráno podařilo vylézt na postavec. Uspořádal si vlastní happening, ale dobrovolně slezl ještě před zahájením "oficiální" akce.

Organizátoři také nevylučují, že se někteří účastníci mohou svléknout a že s tím nemohou nic dělat. Pro jistotu umístili na webovou stránku, kam se celý happening živě přenáší, varování, že vysílání může mít urážlivý obsah.

Gormley dostal v roce 1994 známou výtvarnou Turnerovu cenu. Proslavil se zejména monumentální plastikou Anděl severu u dálnice na severu Anglie.

Akci sponzoruje a organizuje kulturní televizní kanál Sky Arts, který však neuvedl, kolik celá akce stojí. Londýnská radnice ji podpořila 140.000 librami (4,2 milionu korun).

Autor: ČTK