Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Český Ježíšek má v Evropě tvrdou konkurenci. Podívejte se jakou

Kdo nosí dětem v Evropě dárky? Takhle to vidí alespoň server německý server schleckysilberstein.com. Byť víme, že na Slovensku chodí Ježíšek také | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo nosí dětem v Evropě dárky? Takhle to vidí alespoň server německý server schleckysilberstein.com. Byť víme, že na Slovensku chodí Ježíšek také | foto: server schleckysilberstein.com

PRAHA Český Ježíšek, který snad i letos obstál v konkurenci s americkým Santou Clausem, není jediným dárcem, který koncem roku obdarovává lidi vánoční nadílkou. V Itálii dříve plnila jeho roli čarodějnice Bafana, ovšem až 6. ledna, v Nizozemsku to byl Mikuláš zvaný Sinterklaas.

Řecké děti nacházejí dárky v noci na Nový rok pod postelí a nosí je Santa Basil. V Rusku je dárcem Děda Mráz, který se za minulého režimu v Česku neosvědčil. Vzhledem k tržbám posledního adventního víkendu a přeplněným nákupním centrům by zřejmě Ježíšek rád využil jeho saní, aby to všechno stihl.

O vánočních darech rozdávaných v předvečer Štědrého večera v Čechách se zmiňoval už benediktinský mnich Jan z Holešova, žijící na přelomu 14. a 15. století za vlády českého krále Václava IV. Podle něj lidé na paměť narození Ježíše Krista posílají v tento večer "příjemné a vybrané věci, a zvláště vonné, vložené mezi dvěma krásnými miskami".

Zároveň však kritizoval, že někteří posílají toho dne štědrovečerní dárky ne na památku nebeského seslání, ale aby měli štěstí po celý následující rok. "Doznávají totiž, že kdo toho večera neobdaruje jiných, zchudne dříve, než rok skončí," dodal Jan z Holešova.

Vánoční dárky jako úplatky

Valburga Vavřinová v knize Malá encyklopedie Vánoc upozornila, že do 16. století mívaly vánoční dárky dokonce často charakter úplatků a občas byly vymáhány i násilím. Zvyk obdarovávat o Štědrém večeru děti se však stal v českých zemích nedílnou součástí Vánoc až v 19. století. "Tou dobou se již i ti nejchudší z nejchudších snažili svým dětem dát o Vánocích dárek, i kdyby to bylo jen červené jablíčko a hrst ořechů," napsala.

Santa Claus.

A tak Ježíšek do českých rodin nosil většinou věci praktické - tatínkové jásali nad tabatěrkou na oblíbený šňupací tabák, novou dýmkou, šlemi či pantoflemi, maminky obdivovaly látku na šaty, holčičky dostávaly panenky, ale i kanafas a ubrusy do výbavy a kluci se radovali z perníkového koně či cínových vojáčků.

Jak to bylo u chudých lidí o Vánocích roku 1859, se rozepsala Božena Němcová. Svým dětem mohla slavná spisovatelka dát ke štědrovečerní večeři jen malý kousek ryby a jedno jablko.

Krásná myšlenka vánočního obdarovávání se časem proměnila v povinnost uspokojit téměř za každou cenu neustále vzrůstající nároky a sehnat všechno z předlouhých seznamů adresovaných Ježíškovi. "V tom je právě zvláštní zázračnost dárku, že radost z něho přesahuje jeho cenu. Přeju všem, aby dávali a dostávali jen ...šťastné dárky, třeba byly sebelacinější," napsal k tomu o mnoho let později Karel Čapek.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...