Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český Ježíšek má v Evropě tvrdou konkurenci. Podívejte se jakou

Magazín

  17:54aktualizováno  18:18
PRAHA - Český Ježíšek, který snad i letos obstál v konkurenci s americkým Santou Clausem, není jediným dárcem, který koncem roku obdarovává lidi vánoční nadílkou. V Itálii dříve plnila jeho roli čarodějnice Bafana, ovšem až 6. ledna, v Nizozemsku to byl Mikuláš zvaný Sinterklaas.

Kdo nosí dětem v Evropě dárky? Takhle to vidí alespoň server německý server schleckysilberstein.com. Byť víme, že na Slovensku chodí Ježíšek také foto: server schleckysilberstein.com

Řecké děti nacházejí dárky v noci na Nový rok pod postelí a nosí je Santa Basil. V Rusku je dárcem Děda Mráz, který se za minulého režimu v Česku neosvědčil. Vzhledem k tržbám posledního adventního víkendu a přeplněným nákupním centrům by zřejmě Ježíšek rád využil jeho saní, aby to všechno stihl.

O vánočních darech rozdávaných v předvečer Štědrého večera v Čechách se zmiňoval už benediktinský mnich Jan z Holešova, žijící na přelomu 14. a 15. století za vlády českého krále Václava IV. Podle něj lidé na paměť narození Ježíše Krista posílají v tento večer "příjemné a vybrané věci, a zvláště vonné, vložené mezi dvěma krásnými miskami".

Zároveň však kritizoval, že někteří posílají toho dne štědrovečerní dárky ne na památku nebeského seslání, ale aby měli štěstí po celý následující rok. "Doznávají totiž, že kdo toho večera neobdaruje jiných, zchudne dříve, než rok skončí," dodal Jan z Holešova.

Vánoční dárky jako úplatky

Valburga Vavřinová v knize Malá encyklopedie Vánoc upozornila, že do 16. století mívaly vánoční dárky dokonce často charakter úplatků a občas byly vymáhány i násilím. Zvyk obdarovávat o Štědrém večeru děti se však stal v českých zemích nedílnou součástí Vánoc až v 19. století. "Tou dobou se již i ti nejchudší z nejchudších snažili svým dětem dát o Vánocích dárek, i kdyby to bylo jen červené jablíčko a hrst ořechů," napsala.

Santa Claus.

A tak Ježíšek do českých rodin nosil většinou věci praktické - tatínkové jásali nad tabatěrkou na oblíbený šňupací tabák, novou dýmkou, šlemi či pantoflemi, maminky obdivovaly látku na šaty, holčičky dostávaly panenky, ale i kanafas a ubrusy do výbavy a kluci se radovali z perníkového koně či cínových vojáčků.

Jak to bylo u chudých lidí o Vánocích roku 1859, se rozepsala Božena Němcová. Svým dětem mohla slavná spisovatelka dát ke štědrovečerní večeři jen malý kousek ryby a jedno jablko.

Krásná myšlenka vánočního obdarovávání se časem proměnila v povinnost uspokojit téměř za každou cenu neustále vzrůstající nároky a sehnat všechno z předlouhých seznamů adresovaných Ježíškovi. "V tom je právě zvláštní zázračnost dárku, že radost z něho přesahuje jeho cenu. Přeju všem, aby dávali a dostávali jen ...šťastné dárky, třeba byly sebelacinější," napsal k tomu o mnoho let později Karel Čapek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!