Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
15. dubna 2014 6:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostravská radnice lidem otevře mimořádně schodiště

Ostravská radnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravská radnice | foto: ostrava.cz

OSTRAVA Na vrchol nejvyšší vyhlídkové radniční věže v České republice, která je součástí Nové radnice v Ostravě, budou zájemci moci v sobotu vystoupat i po schodech. Výjimečně se totiž otevře schodiště v útrobách věže, které se veřejnosti zpřístupňuje jen dvakrát do roka.

Součástí akce Po schodech na věž bude odborný výklad o historii stavby, řekla  vedoucí průvodcovské činnosti Ostravského informačního servisu Sylva Burgertová.

Po schodech

Prohlídky se v sobotu konají od 09:00 do 17:00, vždy v půlhodinových intervalech. Dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti 40.

"Návštěvníci, kteří ten den přijdou, se budou samozřejmě moci rozhodnout, zda se nahoru nechají vyvézt výtahem nebo se s průvodcem podívají do tajuplných vnitřních prostor věže. Krom výšlapu po 292 schodech se mohou těšit také na vyprávění o historii stavby včetně technických zajímavostí o věži," řekl průvodce Jiří Šimon.

Návštěvníci podle něj uvidí například 16 šroubů, které drží 155 tun vážící věž. "Součástí výkladu bude také vyprávění o peripetiích, jež provázely výstavbu budovy, jaké byly jiné varianty výstavby Nové radnice, kde měla původně stát nebo jak měla vlastně vyhlídková věž původně vypadat. Stačilo málo a věž mohla být daleko menší," podotkl Šimon.

Nová radnice je od svého vzniku největší radnicí v zemi, ochoz její věže ve výšce 72 metrů je přístupný veřejnosti jako rozhledna a patří k vyhledávaným turistickým atrakcím. Celá věž dosahuje výše 85,6 metru a patří k dominantám krajského města.

Radnice

Radniční budova v těsné blízkosti centra města je vybudovaná ve funkcionalistickém stylu podle návrhu brněnského architekta Vladimíra Fischera, který doplnili stavitelé František Kolář a Jan Rubý. Čtyřposchoďová budova s navazujícími třípatrovými křídly a vyhlídkovou věží z ocelové konstrukce byla vybudována v letech 1925 až 1930. Průčelí radnice zdobí čtyři bronzové sochy, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví. V 90. letech 20. století byla velká část budovy radnice rekonstruována. Některé reprezentativní místnosti si však dodnes zachovaly původní charakter, například síň městské rady a pracovna primátora. "Velkoryse projektované prostory ostravské radnice se dodnes těší pozornosti domácích i zahraničních architektů," připomněla Burgertová.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.