Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská radnice lidem otevře mimořádně schodiště

Magazín

  6:28
OSTRAVA - Na vrchol nejvyšší vyhlídkové radniční věže v České republice, která je součástí Nové radnice v Ostravě, budou zájemci moci v sobotu vystoupat i po schodech. Výjimečně se totiž otevře schodiště v útrobách věže, které se veřejnosti zpřístupňuje jen dvakrát do roka.

Ostravská radnice foto: ostrava.cz

Součástí akce Po schodech na věž bude odborný výklad o historii stavby, řekla  vedoucí průvodcovské činnosti Ostravského informačního servisu Sylva Burgertová.

Po schodech

Prohlídky se v sobotu konají od 09:00 do 17:00, vždy v půlhodinových intervalech. Dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti 40.

"Návštěvníci, kteří ten den přijdou, se budou samozřejmě moci rozhodnout, zda se nahoru nechají vyvézt výtahem nebo se s průvodcem podívají do tajuplných vnitřních prostor věže. Krom výšlapu po 292 schodech se mohou těšit také na vyprávění o historii stavby včetně technických zajímavostí o věži," řekl průvodce Jiří Šimon.

Návštěvníci podle něj uvidí například 16 šroubů, které drží 155 tun vážící věž. "Součástí výkladu bude také vyprávění o peripetiích, jež provázely výstavbu budovy, jaké byly jiné varianty výstavby Nové radnice, kde měla původně stát nebo jak měla vlastně vyhlídková věž původně vypadat. Stačilo málo a věž mohla být daleko menší," podotkl Šimon.

Nová radnice je od svého vzniku největší radnicí v zemi, ochoz její věže ve výšce 72 metrů je přístupný veřejnosti jako rozhledna a patří k vyhledávaným turistickým atrakcím. Celá věž dosahuje výše 85,6 metru a patří k dominantám krajského města.

Radnice

Radniční budova v těsné blízkosti centra města je vybudovaná ve funkcionalistickém stylu podle návrhu brněnského architekta Vladimíra Fischera, který doplnili stavitelé František Kolář a Jan Rubý. Čtyřposchoďová budova s navazujícími třípatrovými křídly a vyhlídkovou věží z ocelové konstrukce byla vybudována v letech 1925 až 1930. Průčelí radnice zdobí čtyři bronzové sochy, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví. V 90. letech 20. století byla velká část budovy radnice rekonstruována. Některé reprezentativní místnosti si však dodnes zachovaly původní charakter, například síň městské rady a pracovna primátora. "Velkoryse projektované prostory ostravské radnice se dodnes těší pozornosti domácích i zahraničních architektů," připomněla Burgertová.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat