19. září 2011 17:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na výstavě Kůň 2011 se představí 'barokní' plemeno

Na 18. ročníku mezinárodní výstavy a veletrhu Kůň 2011 se představí v Česku prozatím téměř neznámé barokní plemeno Knabstrupský kůň. Návštěvníci uvidí chovnou klisnu s ročním hřebečkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na 18. ročníku mezinárodní výstavy a veletrhu Kůň 2011 se představí v Česku prozatím téměř neznámé barokní plemeno Knabstrupský kůň. Návštěvníci uvidí chovnou klisnu s ročním hřebečkem. | foto: ČTK

LYSÁ NAD LABEM (NYMBURSKO) Na 18. ročníku mezinárodní výstavy a veletrhu všeho, co ke koním patří, s názvem Kůň 2011, se představí v Česku prozatím téměř neznámé barokní plemeno Knabstrupský kůň.

Návštěvníci uvidí chovnou klisnu s ročním hřebečkem plemene Knabstrupský kůň. Začátkem roku byli importováni jako jedni z prvních zástupců tohoto plemene v ČR. "Oba budou předváděni v rámci chovatelské přehlídky a klisnu ještě diváci uvidí v odpoledních ukázkách v dámském sedlovém tandemu," sdělila Johana Spáčilová - Moutelíková z České barokní společnosti, která koně na expozici připravuje.

Kůň 2011

Akce se uskuteční na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku od 23. do 25. září, sdělili v tiskové zprávě organizátoři akce. Vystaveno bude téměř 100 koní více než 20 plemen.

Knabstrupští koně jsou podle ní vzdálenými předky plemene appaloos. Dnes, po vystřídání mnoha koňských generací, jsou tato dvě plemena značně odlišná a mají různou stavbu těla. "Knabstrup se vyvinul ze starých španělských koní, jejich křížením s frederiksborskými koňmi," vysvětlila Spáčilová.

Knabstrupové jsou označováni za barokní koně, stejně jako lipicáni, andalusani, koně lusitánští, kladrubští nebo frederiksborští.

Barokní a sportovní typ

Knabstrupové se chovají ve dvou typech - v barokním a moderním sportovním a v různých velikostech, jako velcí koně, poníci i minikoně. "Kromě barvy jsou známí jedinečným charakterem. Jsou vysoce inteligentní, což je předurčuje k výcviku pro show a pro vysokou školu. Pro svůj jedinečný pohyb," uvedla Spáčilová.

Na 18. ročníku mezinárodní výstavy a veletrhu Kůň 2011 se představí v Česku prozatím téměř neznámé barokní plemeno Knabstrupský kůň. Návštěvníci uvidí chovnou klisnu s ročním hřebečkem.

Na 18. ročníku mezinárodní výstavy a veletrhu Kůň 2011 se představí v Česku prozatím téměř neznámé barokní plemeno Knabstrupský kůň. Návštěvníci uvidí chovnou klisnu s ročním hřebečkem.

Kromě zástupců typicky českých plemen, jako jsou český teplokrevník, starokladrubský kůň, českomoravský belgik či slezský norik a další, se mohou návštěvníci výstavy těšit i na méně tradiční plemena. Jistě zaujmou fjordští koně či islandští koně, kteří se vyznačují takzvaným töltem, což je zvláštní druh čtyřtaktního klusu.

Chovatelské ukázky se budou konat každý den od 10:00 do 12:00. Odpoledne od 14:00 do 17:00 diváci uvidí ukázku využití koní pod sedlem, v kočárech i ve volnosti. Výstava Kůň má také řadu doprovodných aktivit. V pátek a sobotu je přístupná od 09:00 do 18:00, v neděli jen do 17:00.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!