Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Výstavišti začala expozice lidských těl

Na pražském Výstavišti lidé uvidí přibližně 200 exponátů. Jsou v různých pozicích, aby prý přiblížily návštěvníkům, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pražském Výstavišti lidé uvidí přibližně 200 exponátů. Jsou v různých pozicích, aby prý přiblížily návštěvníkům, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. | foto: ČTK

PRAHA V Křižíkově pavilonu na Výstavišti začala výstava exponátů připravených z lidských těl. Podobná expozice navštívila Prahu již před pěti lety, tehdy ji podle pořadatelů vidělo na 300 000 lidí. Vyvolala ale také četné protesty, například odborníků z lékařského oboru či členů KDU-ČSL, kteří proti výstavě protestují.

"Výstava The Human Body Exhibition je nevhodnou vulgarizací lékařské vědy a poznávání lidského těla. Pokládáme ji za nedůstojnou vůči zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti," sdělili ČTK zástupci pražské organizace strany Libor Galatík a Marián Hošek. Připojili také svou pochybnost o původu těl.

Detailní záběr na lidský obličej.

Detailní záběr na lidský obličej.

Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu.

Exponáty vznikají metodou plastinace.

Takové pochybnosti provázejí všechny podobné výstavy. Údajně může jít o těla vězňů, kteří nedali souhlas s tím, jak se s těly nakládá. Pořadatelé dnes zahájené výstavy tvrdí, že všechny exponáty vznikly z těl, která byla darována s plánovaným využitím na výstavách. Všichni dárci prý zemřeli přirozeně a až nebudou exponáty využívány ve výstavách, budou těla zpopelněna.

Metoda plastinace:

Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu.

Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po světě putuje několik podobných výstav.

Plastinovaná těla si zájemci mohou i koupit. Na internetový obchod odkazuje na svém webu právě von Hagens. Člověk zalitý do silikonu vyjde na 69 615 eur (téměř 1,72 milionu korun), hlava na 22 015 eur (542 000 korun). K dostání jsou i končetiny a orgány.

I když pro nákup platí stejné dodací a reklamační podmínky jako pro jiné internetové koupě, podle provozovatele si nabízené "předměty" nemůže obstarat každý. Podmínkou je využití k výzkumu, výuce či diagnostice. Koupit je tak mohou univerzity, nemocnice, školy, muzea, praktičtí lékaři či jiné osoby, které se zabývají výzkumem, stojí na stránkách obchodu.

Bez čestného prohlášení je možné koupit části zvířecích těl. V nabídce jsou z nich i doplňky - špacírka z býčího penisu, náušnice z řezů z býčích varlat či přívěšek na klíče z těla koně. Von Hagens ČTK už dřív řekl, že největší zájem je právě o předměty z genitálií. Využít mrtvá zvířata k plastinaci je podle něj lepší než je sníst.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na pražském Výstavišti lidé uvidí přibližně 200 exponátů. Jsou v různých pozicích, aby prý přiblížily návštěvníkům, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. Právě to odborníci také kritizovali na minulé výstavě - s těly se podle nich nezachází pietně, jak pořadatelé tvrdí. Tím, že mrtvoly jsou v postoji živých, vsouvají jim autoři výstavy prvek, který v těle zemřelých není.

Výstava potrvá do 10. června, v předprodejích lze zakoupit časovou vstupenku, která stojí stejně jako v pokladně na místě. Základní vstupné stojí ve všední dny 300 korun, o víkendu 350 korun. Senioři, děti, rodiny, školy a postižení mají různé slevy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....