Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na zámku v Karviné bude vystavena kopie Ďáblovy bible

Ďáblova bible | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ďáblova bible | foto: Reprofoto

KARVINÁ Na zámku Fryštát v Karviné si budou moci zájemci od pátku prohlédnout jedinou existující kopii známé středověké knihy Codex Gigas nazývané též Ďáblova bible. Jediná maketa byla vyrobena na zakázku u příležitosti knižní výstavy v Olomouci a její cena je odhadována na půl milionu korun, řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

„Až do 14. prosince bude mít město půjčenu jedinou existující kopii této rozměrově největší světové knihy napsané patrně v podlažickém klášteře ve 13. století, ale odvezené Švédy za třicetileté války,“ připomněla mluvčí.

Kopie bible bude k vidění zdarma vždy od úterý do neděle. Zájemci si ji budou moci rovněž osahat. „Desky jsou vyrobeny z přírodní hovězí kůže, každý list váží 250 gramů. Rozměry jsou identické s originálem, celková váha je 78 kilogramů. Okopírováno je 210 stran, které jsou ve 105 složkách. Zdobení je téměř identické s originálem,“ popsala maketu mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Už na čtvrtek je na zámku od 17:00 plánováno setkání s majitelem kopie a jedním z jejích hlavních tvůrců, knihařem Jiřím Foglem. Promítat se bude také film ze zákulisí práce na kopii, která by měla být na zámek přivezena dnes odpoledne.

Vstupy na výstavu do prostor galerie v přízemí zámku budou možné každou půlhodinu vždy od úterý do pátku od 10:00 do 16:00, o víkendech pak ještě o hodinu déle. Zámek Fryštát se přes zimní období neuzavírá a vždy o víkendech je možné si prohlédnout hlavní návštěvnické okruhy. Celoročně od úterý do neděle je přístupný i Lottyhaus, kde jsou umístěny sbírky českého umění z Národní galerie.

Ďáblova bible

Codex Gigas (Obrovská kniha) je největší rukopisná kniha světa. Ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa. Do knihy je latinsky vepsán text nejen celé bible, ale i Kosmova kronika česká či zaklínadla. Originál knihy s 624 stranami je uložený ve Švédsku, které ji získalo jako kořist za třicetileté války v 17. století.

Lidový název Ďáblova bible získal rukopis díky postavě čerta vyobrazené na jedné z jeho stránek. K obrázku se váže legenda, podle které ďábel pomohl neobyčejně rozsáhlý text sepsat mnichovi za jedinou noc. I přes tuto pověst nebyl Codex Gigas nikdy zatracen inkvizicí, ale naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit

.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...