Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nabíječka na mobil po africku: dynamo na bicyklu

Magazín

  14:09
Dva univerzitní studenti z Nairobi vynalezli způsob, jak zdarma dobít mobilní telefon. Stačí jezdit hodinu na kole.

Nabíječka na kole foto: www.keetsa.com

Čtyřiadvacetiletý Jeremiah Murimi a o dva roky mladší Pascal Katana vyrobili malé zařízení, s jehož pomocí mohou obyčejní Keňané dobíjet své mobilní telefony. Vzhledem k nedostatečnému pokrytí elektrickým proudem jsou dnes lidé v Keni nuceni jezdit dobíjet své přístroje do měst, což je stojí nejen čas, ale i peníze (za každé dobití platí v přepočtu dva dolary).

V Keni má dnes mobilní telefon odhadem 17,5 milionu lidí (ještě v roce 2000 jich bylo něco kolem 200 tisíc). Kola se v zemi prodávají standartně s dynamem na zadním kole kvůli světlům. Lidem pak stačí připojit k dynamu místo světel nabíječku, kterou vyrobili Murimi s Katanou.

"Oba jsme z vesnice, takže dobře víme, že je to problém," řekl Murimi zpravodaji BBC. "Ten přístroj je tak malý, že ho můžete strčit do kapsy společně i s mobilem," dodal.

Dvojice studentů vyrobila svůj přístroj z odpadu. "Většinu věcí jsme našli v rozbitých rádiích a televizích," přiznal Katana. Svůj přístroj prodávají za v přepočtu necelých pět dolarů. Reportérovi BBC jej předvedli v provozu s tím, že k nabití úplně vybitého telefonu stačí zhruba hodinová jízda.

"Zatím jsme udělali jen dva," přiznal Murimi. "Ale už máme objednávky na dalších pět." Vynálezcům se prý navíc ozvala i jistá nevládní organizace působící na západě země, která si předběžně objednala patnáct kusů nabíječek.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat