30. června 2016 6:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nábytek kupují častěji ženy, více za něj také utrácejí

Nábytek kupují častěji ženy, více za něj také utrácejí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nábytek kupují častěji ženy, více za něj také utrácejí | foto: Shutterstock

Nábytek v Česku nakupují častěji ženy než muži. Ženy o nákupu rozhodují ve 43 procentech případů, na muže vychází 17 procent. Zbylých 40 procent dotázaných vybírá nábytek společně. Ženy jsou za něj ochotny také více utrácet. Vyplývá to z průzkumu e-shopu MT nábytek. Uskutečnil se v průběhu veletrhu Mobitex v Brně, zúčastnilo se ho 593 respondentů.

„Ženy jsou obecně více zaměřené na detaily a chtějí, aby nábytek při zařizování interiéru dokonale ladil. Partneři tak nejčastěji nechávají rozhodnutí na nich,“ uvedla marketingová specialistka MT nábytetk Petra Triščíková.

Ženy podle průzkumu do nábytku také investují více peněz. Zhruba pětina z dotázaných žen uvedla, že za něj ročně utratí více než 30 000 korun. Stejnou částku za nábytek vydá pouze deset procent oslovených mužů. Odlišné chování u obou pohlaví se projevuje také při zařizování místností. Zatímco obývací pokoj obvykle zařizují muži i ženy společně, dětský pokoj, kuchyň nebo ložnice jsou většinou v režii žen.

Nábytkářské firmy v Česku loni podle údajů Asociace českých nábytkářů vyrobily zboží za rekordních 43,55 miliardy korun, meziročně o 8,9 procenta více. Vývoz vzrostl o 14,9 procenta na 24,63 miliardy Kč, dovoz se zvýšil o 15,8 procenta na 15,75 miliardy Kč. Hlavním dovozcem do Česka je Polsko, tuzemští nábytkáři naopak nejvíce vyvážejí do Německa. Podíl nábytku prodaného v e-shopech činil zhruba sedm procent.

ČTK