Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nad letadlem prosvištělo UFO

Magazín

  9:27
LONDÝN/PRAHA - Civilní letadlo mířící k přistání na londýnském letišti Heathrow se těsně minulo s nerozpoznatelným létajícím objektem, tedy UFO (Unidentified Flying Object). Podle zpravodajského serveru BBC vše vyplývá z dokumentace britského ministerstva obrany (MoD), která byla zpřístupněna veřejnosti na webových stránkách britského Národního archivu (NA) -www.nationalarchives.gov.uk/ufos.
„Pozor!“ vykřikl překvapený kapitán italské letecké společnosti Alitalia na druhého pilota poté, co jim nad hlavami prosvištěl hnědý objekt ve tvaru rakety. „Hned jak nás ten objekt minul, ptal jsem se letové kontroly, jestli něco zaznamenali na monitorech. Řekli mi, že vidí neznámý objekt ve vzdálenosti deseti námořních mil za námi,“ vypověděl pilot Achille Zaghetti.

Zvláštní událost, ke které došlo v roce 1991 ve vzduchu nad hrabstvím Kent, tehdy prošetřoval Úřad pro civilní leteckou přepravu (CAA) i armáda. Radarové snímky neznámého objektu byly označeny popiskem „řízená střela?“. Ministerstvo obrany však nakonec vyloučilo, že by šlo o vojenskou střelu, a rovněž popřelo, že by se jednalo o součást vesmírného výzkumu. Případ byl nakonec uzavřen jako nevyřešený.

5 podivných záznamů o setkáních s UFO...
...zveřejněných britským ministerstvem obrany (výběr dle listu The Daily Telegraph):

* Leden 1991 - Muž spatřil přistání mimozemšťanů v létajícím talíři poblíž armádních kasáren v hrabství Wiltshire
* Březen 1990 - Žena se představila jako obyvatelka planety Amazon, jejíž loď měla přistát na Zemi během 2. světové války
* 1989 - Dva mimozemšťané byli spatřeni, jak vystupují z létajícího talíře, aby zkontrolovali motor; jeden z nich mluvil plynně anglicky
* Duben 1991 - Pilot letecké společnosti Alitalia se před přistáním těsně minul s neznámým hnědým objektem ve tvaru rakety
* Červen 1991 - Čtyři pasažéři viděli z letadla objekt, který popsali jako bezkřídlou střelu

Nevysvětlitelné „blízké setkání“ letadla s neznámým hnědým objektem je jen jedním z mnoha případů týkajících se UFO, o kterých se nyní veřejnost může dočíst více. Devatenáct složek zveřejněných v elektronické verzi mapuje zvláštní jevy, pozorované v letech 1986 až 1992.

Zájemci se mohou dočíst například také o případu pilota amerických leteckých sil. Ten měl dostat rozkaz k sestřelení neznámého objektu, který uviděl na radaru při přeletu nad východní Anglií.

Mají skrýt pravdivé informace?
„Zveřejněné dokumenty by mohly vnést nové světlo do nevysvětlených případů,“ říká David Clarke, zájemce o problematiku UFO, který přednáší žurnalistiku na Hallamově univerzitě v Sheffieldu.

„Každý si může prostudovat prvotní záznamy a učinit si vlastní názor na věc, která bývá zahalena prapodivnými tajnostmi. Národní archiv pomohl užitečné věci, ačkoliv konspirační teorie budou jistě tvrdit, že zveřejněné dokumenty mají jen zakrýt pravdivé informace týkající se „blízkých setkání“, dodal.

Autor: