Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nadcházející rok tygra prý není dobrý pro sňatky ani pro porody

Přípravy oslav čínského Nového roku Tygra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přípravy oslav čínského Nového roku Tygra. | foto: Reuters

PEKING Mnozí Číňané si od nadcházejícího roku tygra slibují posílení ekonomické situace i celosvětového vlivu své země, páry plánující sňatek by ale raději měly počkat do roku 2011. Alespoň to tvrdí lidové pověry, které jsou v oficiálně ateistické Číně stále značně rozšířené, píše agentura Reuters.

Znamení tygra údajně v sobě nese mytickou hrdinskou sílu, pro svatbu je ale nepříznivé. "Pokud se v tomto roce žena vdá, její manžel může předčasně zemřít," říká pětadvacetiletá absolventka univerzity Joyce Linová. "Moji rodiče nejsou pověrčiví, takže já také nejsem, ale podle našeho názoru to není pro vdavky vhodná doba," dodává.

Čínský zvěrokruh

Čínský kalendář sestává z dvanáctiletých cyklů pojmenovaných podle živočichů nabývajících vlády pravidelně po sobě.

Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu - v pořadí krysa (myš); buvol (vůl,kráva); tygr; králík (zajíc); drak; had; kůň; koza (ovce, beran); opice; kohout (slepice); pes a prase (vepř, divočák) - se tak k "moci" dostane jednou za dvanáct let.

A s každým z těchto živočichů jsou spojeny svérázné mýty, které jsou v některých případech specifické pro určité čínské provincie.

V chudé východočínské vnitrozemské provincii An-chuej se někteří lidé domnívají, že ani porodit "tygří dítě" není právě dobrý nápad, protože by mohlo být agresivní. Děti narozené v tomto roce v odpoledních hodinách bývají navíc "hladoví tygři", což znamená, že mohou mít problémy obstarávat si v pozdějších letech obživu, dodávají obyvatelé provincie.

Také s oslavami čínského Nového roku, který letos podle lunárního kalendáře připadá na 14. února, jsou spojeny různé nevšední tradice. Dvacetiletá Chuo Jüan bude s rodinou v předvečer oslav připravovat rýžové knedlíčky a během následujícího měsíce si rozhodně nebude stříhat vlasy.

"Od předvečera Nového roku si další měsíc člověk nesmí stříhat vlasy. Když si je ostříhá, dřív zemře," vysvětluje Jüan při svých nákupech s kamarádkami v oblíbeném pekingském nákupním centru.

Tygr přinese oživení ekonomiky

Po ekonomické stránce by rok tygra měl přinést ještě větší oživení než rok předchozí. "Toto zvíře je plné energie a síly," připomíná Raymond Lo, mistr feng-šuej z Hongkongu.

"Tygr zažehává oheň a podněcuje optimismus na burze. V létě čekáme silnější oheň a na burze velkou aktivitu," dodal.

Fotogalerie

Podle osmdesátiletého Siao Šu-wena si Čína v roce 2010 vylepší postavení na globální scéně. "S každým rokem je to lepší. Posilujeme obchod i prosperitu. Snažíme se také chápat situaci ostatních zemí, tento rok bude dobrý pro mezinárodní dialog a komunikaci," podotýká.

Velká čínská města jsou tématem tygra nyní doslova zaplavena. V řadě západních obchodů s oblečením v Pekingu a v Šanghaji mají figuríny hlavy zakryté fotografiemi této šelmy a symbol tygra zdobí okolní ulice.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!