Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nadšenci na cestě kolem světa žigulíkem už urazili 25 tisíc kilometrů

Před odjezdem bylo teplo a už v Polsku nás překvapil sníh, který si vynutil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před odjezdem bylo teplo a už v Polsku nás překvapil sníh, který si vynutil... | foto: Kolem světa Žigulem

HRADEC KRÁLOVÉ Dva nadšenci, kteří z Čestic na Rychnovsku v polovině dubna vyrazili starým žigulíkem na roční cestu kolem světa, ujeli už 25 000 kilometrů, což je zhruba polovina plánované trasy. „Největší zkouškou pro čtyřicetiletý automobil byly cesty v zemích Střední Asie, největší problém nastal při převozu automobilu do USA,“ informoval jeden z cestovatelů Filip Vogel.

„Ze čtyř měsíců, co jsme na cestě, trvala doprava žigulíka přes Tichý oceán měsíc a půl. Měli jsme dlouhou pauzu, ale nyní zase pokračujeme po jedné z nejslavnějších tras panamerické dálnice až do nejjižnějšího města na světě Ushuaia v Argentině. Průměrně jezdíme 300 kilometrů denně a větší část cesty máme stále před sebou,“ napsal Vogel.

Cestovatelé museli během své cesty řešit různé technické problémy, například v Kazachstánu na špatných cestách utrpěla geometrie a praskly zadní pružiny. „V Pamíru jsme měli problém s elektřinou a výkonem motoru kvůli vysoké nadmořské výšce a vysoké vlhkosti. Pak tu bylo i několik dalších drobných poruch, ale se vším jsme si tak nějak poradili,“ dodal.

Zatím nejhorším zážitkem bylo vyzvednutí vozu v Kalifornii. „Náš ruský broker ve Vladivostoku zapomněl nahrát velice důležitý dokument do systému úřadu pro ochranu hranic USA. Zjistili jsme to až velmi pozdě, kdy kontejner s naším žigulíkem byl podrobován předběžné inspekci v přístavu v Long Beach. Kvůli této chybě nám hrozily astronomické pokuty a poplatky za inspekce, které by nás naprosto zničily. A my bychom se mohli vrátit rovnou domů,“ uvedl Vogel. Nakonec se podařilo automobil do USA dostat.

Cestovatele nejvíce překvapila pohostinnost místních lidí v zemích, kterými projížděli. „V Kyrgyzstánu na naši počest zabili nejlepšího kohouta. Nebo když jsme chtěli spát u řeky na hranicích Tádžikistánu a Afghánistánu. Našli nás tu vojáci, a protože jsme byli v pohraničním pásmu, poslali nás pryč. Hranice vedly kaňonem a nebylo možné nikam jinam jet. Naštěstí nás vzal jeden místní sedlák na zahradu,“ uvedl Vogel.

V Rusku jsme byli celebrity. A jako velké celebrity jsme si „užívali“ velký...

Svého rozhodnutí vyrazit na cestu prý zatím nikdy nelitovali. „Nejsme žádní dobrodruzi a nikdy jsme na žádné podobné výpravě nebyli, takže každý den zjišťujeme nové věci a získáváme nové zkušenosti. Prakticky každý den říkáme, že až pojedeme příště na cestu kolem světa, tak to a to uděláme jinak. To už budeme vědět jak,“ vzkazuje z USA Vogel.

Automechanik Petr Javůrek a Filip Vogel ze Stavební fakulty ČVUT, kteří se znají od dětství, žigulík koupili loni v květnu, automobil poté opravili. Cesta dobrodruhů z Čestic vede přes čtyři kontinenty, celkem plánují navštívit přes 20 zemí. Celou cestu chtějí zvládnout do února, nejpozději března 2018.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...