Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbraňová amnestie: nahlášený kanon, ale taky modelína místo semtexu

Magazín

  6:00
OSTRAVA/PRAHA - Muž z Karviné policii odevzdal funkční kanon i s tankovou věží. Sběratel tak učinil během zbraňové amnestie, která mu do konce roku loňského roku zaručovala beztrestnost. Jde o nadšence a sběratele, který si chce zbraň ponechat. Lidé však nahlašovali i jiné zajímavé zbraně.

I samopaly se objevily mezi zbraněmi odevzdanými během loňské amnestie. foto: ČTK

S ohledem na váhu děla a kopule z tanku muž vlastnictví zbraně policii pouze oznámil. Nepřevážel ji na obvodní oddělení. Zůstala na jeho zajištěném pozemku. V okamžiku, kdy bude upravena tak, aby byla nefunkční, bude si ji moci ponechat.

Lidé policistům během zbraňové amnestie odevzdali i mnoho pušek.
Lidé během zbraňové amnestie odevzdali i řadu pušek.
Mezi zbraněmi, odevzdanými během zbraňové amnestie se objevily i historické...
Historické pistole, samopaly i lovecké zbraně odevzdali obyvatelé v rámci...

Rozměrnějších kusů při amnestii policisté tentokrát zaznamenali více. Kromě kopule z tanku lidé přinesli i dva 250 kilogramů vážící protitankové kanony. Používaly se jako výzbroj pěchotních srubů. „Jeden jsme přijali v Ostravě, další v Opavě,“ řekla tisková mluvčí moravskoslezských policistů Pavla Škorňová. Přinesli je nadšenci, kteří se věnují rekonstrukcím bývalých vojenských objektů. I tyto kanony budou vráceny. Využijí se jako dekorace v bunkrech.

Modelínu si nálezce spletl se semtexem

U policistů loni podle skončila například pistole Bär z roku 1898 nebo dlaňová pistole Le Protector z roku 1882. Lidé odevzdali také třeba střílecí tužky, vojenskou munici nebo železniční třaskavky. Na služebně však skončila také obyčejná modelína, kterou nálezce považoval za semtex. 

Policisté všechny zbraně poslali na balistické expertizy. Zatím se neprokázalo, že by nějaká odevzdaná zbraň sloužila k provedení trestného činu. „Situace se však může změnit, neboť expertízy prozatím neskončily,“ upozornila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Pokud zbraň projde všemi testy a nenajde se původní majitel, tak se může stát majetkem toho, kdo ji při amnestii odevzdal. Pokud o zbraň nebude mít zájem, tak propadne státu. Za nelegální držení zbraní hrozí v krajním případě až dva roky vězení. 

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat