Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Najděte si dvojníka na internetu

Vytypujte si dvojníka podle vlastní fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vytypujte si dvojníka podle vlastní fotografie. | foto: Michal Školař

BRNO Prohledat více než padesát milionů obrázků za méně než půl vteřiny a najít ty, jež mají shodné znaky. Například vložit do počítače obrázek Mony Lisy a nechat si vyhledat všechny podobné. Nebo si prostřednictvím internetu vytypovat dvojníka podle vlastní fotografie.

To vše umožňuje nová metoda internetového vyhledávání, kterou vyvinuli vědci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Software MUFIN je unikátní i ve světovém měřítku a za svoji práci brněnský tým včera získal jako první v republice prestižní cenu IBM Shared University Research.

Jak systém funguje
Demonstrační verze je zpřístupněna na http://mufin.fi.muni.cz/imgsearch Software MUFIN porovnává vlastnosti objektů a na základě společných určí podobné objekty. Experti na systému pracovali několik let.

A jak vše funguje? Na rozdíl od běžných internetových vyhledávačů, které pracují hlavně s textovými popisky a komentáři obrázků či fotografií, MUFIN dokáže porovnávat samotný obsah objektů prostřednictvím jejich vlastností. Do textových vyhledávačů stačí zadat slovo, část věty, a „vysypou“ se desítky odkazů. Zadat obrázek a čekat, že se objeví další jemu podobné, byla dosud spíše oblast sci-fi.

Technologii využijí i biologové MUFIN (Multi-Feature Indexing Network) to dokáže, a nepotrvá asi dlouho a obdobně bude možné pracovat i se zvukovými soubory či videozáznamy. „Většina našich konkurentů se především snaží aplikovat existující technologie založené na textovém vyhledávání. Samozřejmě, je jednodušší využít to, co už mám, pro jiný účel.
Nicméně tyto pokusy nejsou příliš úspěšné a kvalita takového vyhledávání je výrazně horší,“ tvrdí řešitel projektu Pavel Zezula z Masarykovy univerzity.
Jeho tým se proto vydal jinou cestou. „Z obrázku vyextrahujeme určité vlastnosti, jako je barevné spektrum, textura či rozložení tvarů. Na základě analyzovaných vlastností pak program určí pro každý obrázek bod ve vícedimenzionálním prostoru a porovnává jeho vzdálenost s ostatními. Čím blíže jsou tyto body, tím podobnější si budou i k nim přiřazené obrázky,“ popsal Zezula.

Novou technologii čeká i široké užití v praxi. Biologové mohou vyhledávat podobné DNA sekvence, v oblasti biometrických měření půjde porovnávat otisky prstů nebo rozpoznávat obličeje, lze také pracovat s geografickými daty. Software je možné použít pro čištění dat, například při vyhledávání přebytečných kopií a odhalování plagiátů. „Do několika týdnů bychom měli současnou databázi rozšířit na sto milionů obrázků, výhledově na miliardu,“ plánuje Zezula.

Na vývoji metody pracují vědci Masarykovy univerzity od poloviny 90. let. Zásadní posun přinesly poslední dva roky, kdy se tým z jižní Moravy zapojil do mezinárodního projektu vedeného výzkumnou laboratoří IBM v Haifě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!