29. ledna 2008 10:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nalezen „svatý grál“ fotografie

Ztracené negativy Roberta Capy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ztracené negativy Roberta Capy | foto: Foto: NEW YORK TIMESReprofoto

NEW YORK/PRAHA Až donedávna čítala pozůstalost po Robertu Capovi, jednom z nejznámějších válečných fotografů minulého století, 70 tisíc negativů. Nejslavnější fotografie byly ovšem dlouhou dobu „nezvěstné“. Americký list The New York Times ovšem přinesl pro fotografický svět šokující zprávu - byl nalezen „poklad“ ve formě kufru, který čítá další tisíce negativů pořízených v době vzniku nejslavnější Capovy fotografie.

Capa se proslavil především fotografiemi ze španělské občanské války v letech 1936-39. Jeho nejslavnější fotografie známá jako „padající voják“ vznikla 5. září 1936 a šlo o zachycení vojáka padajícího k zemi po zásahu kulkou. Tento snímek vyvolal řadu diskusí a mnoho odborníků se přelo o jeho hodnověrnost. Debatovalo se dokonce i o zinscenování snímku. Nyní, po nálezu takzvaného „svatého grálu“ Capovy práce se mnohé o Capově práci bude moci reinterpretovat a upřesnit.


Z přední bitevní linie „Je to tvůrčí práce fotografa, který pracoval v období definovaném válkou a který hrál klíčovou roli v prezentování války z přední bitevní linie. Přinášel záběry bližší než kdokoli před ním,“ řekl britskému listu The Guardian Brian Wallis, hlavní kurátor Mezinárodního centra fotografie na Manhattanu, které nyní získaný kufr s negativy spravuje. Centrum bylo založeno bratrem Roberta Capy Cornellem, který se o Robertovo dědictví staral. Capa se přátelil například s Ernestem Hemingwayem či Johnem Steinbeckem a jezdil s nimi po světě. William Saroyan o Capovi jednou napsal: „Považoval jsem ho za hráče pokeru, jehož vedlejší činností bylo fotografování.“

 Ztracené negativy zanechal v roce 1939 Capa ve své temné komoře v Paříži poté, co prchl z Evropy do Ameriky. Předpokládal, že byly zničeny a s tímto vědomím také zemřel, jak jinak než na „bitevním poli“, ve Vietnamu v roce 1954.

Rodinné dědictví V roce 1995 dostal Jerald R Green, profesor na Qeens College v New Yorku dopis od neznámého filmaře z Mexika, který tvrdil, že podědil po své tetě tři kufry negativů, které identifikoval jako Capovo dílo. Negativy původně prý patřily generálu Francisku A. Gonzalezovi, který pracoval ve 30. letech v Marseille jako diplomat a který zemřel v roce 1967. Záhadný kufr se dědil z generace na generaci.
 „Kompletní příběh o tom, jak se negativy dostaly do Mexika, se asi nikdy nedozvíme. Jediné, co víme, je, že Capa v roce 1939 nebo 1940 požádal svého spolupracovníka, maďarského fotografa Imreho Weisze, aby negativy zachránil před zničením,“ uvedl Wallis.

 Jak se staly rodinným pokladem mexické rodiny, ovšem zůstává záhadou. Stejnou záhadou také je, jestli rodina vůbec věděla, jaký poklad vlastní. Minulý týden po letech vyjednávání s mexickým filmařem, který chce zůstat v anonymitě, došlo k dohodě. Spor se táhl hlavně kvůli tomu, kde mají být negativy uloženy. Nakonec filmař převedl právní nárok na ně do Capova dědictví.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!