130 let
Krmítko pro ptáky v zimě

Krmítko pro ptáky v zimě | foto: Shutterstock

Naplňte ptákům krmítka, vyzývají ornitologové

Magazín
  •   10:21
PŘEROV - Právě nyní, s přicházejícím mrazem a sněhem, nastal ten pravý čas k naplnění krmítek pro ptáky. Zimní nepohodu pomohou opeřencům přečkat například semena slunečnic či hovězí lůj, naopak zbytky lidské stravy by jim mohly způsobit zažívací potíže, řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiří Šafránek.

"Ptáci si sice na zimu vytvoří tukové zásoby, ale jen z nich by dlouho živi nebyli. Nyní v prosinci jsou ještě v dobré kondici, ale s prodlužující se zimou jim bude hůře. Už nyní jim ale lidé mohou pomoci a přikrmit je," řekl Šafránek.

Čeho se vyvarovat

Ptáky zásadně nekrmíme chlebem, uzeninami, slanými potravinami, suchými těstovinami ani kynutými výrobky, protože jim způsobují vážné zažívací potíže. V prodejnách pro chovatele zvířat lze koupit i speciální směsi pro zimní přikrmování ptáků nebo lojové koule.

Ptákům, kteří v tuzemsku zimují, nejvíce vadí silný vítr a mrazy. V přístupu k potravě jim brání i sněhová peřina. "V takovém počasí hledají úkryt na závětrném místě, třeba na jehličnatých stromech, aby vydali co nejméně energie," doplnil ornitolog.

Nejběžnějším ptákem, který navštěvuje každé krmítko, je sýkora koňadra. V zimním období má nejraději semena slunečnice, rozdrcené vlašské ořechy nebo hovězí lůj. Krmítka běžně navštěvuje i modřinka a vzácně se na nich objevuje i sýkora úhelníček a sýkora babka.

Ze zrnožravých ptáků pak mohou přiletět zvonci zelení, čížci lesní, stehlíci, pěnkavy obecné i jikavci, dlasci a hýli. Často pak i vrabci domácí a polní. "Všichni tito ptáci si rádi pochutnají na semenech slunečnice a na šrotu z obilnin nebo na strouhance z bílého pečiva," radí Šafránek. Kosi, kvíčaly a brkoslavi zase v krmítku uvítají jablka či bobule jeřábů.

Podle Šafránka si ptáci pamatují, kde například loni měli v krmítku stravu připravenou. Pokud ho lidé neodstraní, je velká pravděpodobnost, že se opeřenci na známé místo vrátí.

Podrobné informace o přikrmování ptáků nebo o výrobě ptačích budek najdou zájemci na www.mos-cso.cz v sekci ochrana ptactva.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK