130 let

Napoleon | foto: Reprofoto

Napoleona zabil nádor

Magazín
  •   9:28
PAŘÍŽ - Jak zemřel Napoleon? Řadu let se spekulovalo, že byl zavražděn a že v jeho skonu měli prsty Britové. Podle rozšířené legendy zabil někdejšího francouzského císaře arzen, ačkoliv oficiální pitevní zpráva určila jako příčinu smrti rakovinu žaludku.

Dohady o otravě Napoleona se teď snaží vyvrátit nejnovější studie patologů z univerzity v Dallasu. Autoři znovu prošli Napoleonův chorobopis i lékařské dokumenty o jeho úmrtí a porovnali nashromážděné informace s údaji o 135 pacientech, kteří trpěli nebo trpí rakovinou žaludku. Dospěli k názoru, že slavného vojevůdce skutečně zahubila rakovina.

Napoleonovu pitevní zprávu sestavoval v květnu roku 1821 jeho osobní lékař Francesco Antommarchi za přítomnosti pěti britských mediků. Zapsal, že při pitvě nalezl v žaludku mrtvoly rozsáhlý, alespoň deset centimetrů dlouhý nádor. Američané věří, že tak rozsáhlý novotvar nemohl být nezhoubným žaludečním vředem.

Antommarichi se dále zmínil o zvětšených a ztvrdlých mízních uzlinách v dutině břišní, což je podle Američanů neklamná známka toho, že rakovina už byla v pokročilém stadiu.

Císař Francouzů zemřel na rakovinu

Američtí patologové potvrzují domněnky britských lékařů, kteří se zúčastnili Napoleonovy pitvy v roce 1821. Po podrobném průzkumu
pečlivě zaznamenávaných informací o císařově zdravotním stavu došli k závěru, že smrt zavinila rakovina žaludku, na níž zemřel již jeho otec.

„Pacient s takovým nádorem by měl dokonce i dnes jen malou šanci na přežití. I kdyby Napoleon uprchl nebo byl propuštěn z vyhnanství na ostrově Svatá Helena ještě před svou smrtí, jeho špatný zdravotní stav by mu už nedovolil sehrát významnější úlohu na jevišti evropských dějin,“ tvrdí studie.

Vědci dodávají, že přímou příčinou vladařovy smrti bylo krvácení do zažívacího traktu. U pacientů s rakovinou žaludku k němu může dojít tehdy, když nádor naruší stěnu cévy.

Američané se domnívají, že na Napoleonově zdraví se podepsala vojenská strava, která se povětšinou skládala z nasolených potravin a důkladně propečeného masa a vyznačovala se nedostatkem zeleniny a ovoce. Právě skladba potravy je jedním z rozhodujících faktorů při vzniku rakoviny žaludku.

Arzen a dávidlo
Spekulace o otravě Napoleona arzenem se začaly množit v 60. letech minulého století, kdy byla ve vzorku Napoleonových vlasů zjištěna zvýšená koncentrace tohoto chemického prvku. Odpůrci vražedné teorie zdůrazňovali, že arzen mohl pocházet z tapet ve vojevůdcově pokoji či z přípravku na růst vlasů, který Napoleon používal. Jiní zase upozorňovali, že malý Francouz byl milovníkem vína a vinaři v 18. století arzenem dezinfikovali své sudy.

Sám Napoleon se krátce před svou smrtí domníval, že ho zavraždila „anglická oligarchie“.

V roce 2004 se však objevilo ještě další zdůvodnění Napoleonova skonu. Podle vědců ze San Franciska státníka zabili jeho lékaři. Kvůli bolestem břicha mu prý podávali dávidlo, které způsobilo, že císař trpěl závažným nedostatkem draslíku. Deficit prvku může vést k srdeční chorobě, která způsobuje porušení přívodu krve do mozku.

Autor: