Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Narodila se 22 let od zmrazení

Stella Biblisová. Narodila se díky předvídavosti své babičky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stella Biblisová. Narodila se díky předvídavosti své babičky. | foto: Repro LN

CHARLOTTE/PRAHA Jako teenager bojoval s leukemií. Tehdy se pod vlivem své matky rozhodl, že by jeho spermie měly být „pro všechny případy“ zmraženy. Nyní se po dlouhých dvaadvaceti letech stal hrdým otcem. A jeho dcera držitelkou rekordu v délce doby od zmražení spermií až k narození.

Když bylo Chrisu Biblisovi šestnáct let, lékaři mu řekli, že musí podstoupit léčbu chemoterapií. Poukázali přitom také na to, že po ozařování bude nejspíš neplodný. Doporučili mu tak, aby ještě před tím, než tuto léčbu, která mu zachrání život, podstoupí, zkusil nechat vzorek svých spermií zmrazit pro možné pozdější použití. Osmatřicetiletý Američan poslechl a nyní může oslavovat narození úplně zdravé holčičky Stelly.


Když byl Chrisův vzorek rozmražen, zavedli ho v červnu minulého roku do vajíčka jeho ženy Melodie, které implantovali do její dělohy. Od dubna 1986, kdy spermie svým lékařům odevzdal, uběhlo 22 let. Jak napsal deník The Times, podle specialistů z americké kliniky plodnosti, kteří se na celém aktu podíleli, jde o světový rekord.

„Můj život byl zachráněn, aby mohl vytvořit život nový. Žádnými slovy nemohu popsat to, jak mi teď je,“ řekl Biblis, který se plně vyléčil z leukemie ve svých osmnácti letech. „Mám z toho hroznou radost. Je to opravdu zázrak,“ prozradil pro ABC News.

Za všechno může maminka
Se zákeřnou nemocí válčil Chris šest let. „V té době jsem se snažil dokončit střední školu a doufal jsem, že to zvládnu,“ řekl v televizním pořadu Good Morning America. „To poslední, na co bych myslel, bylo, že bych se měl oženit nebo mít dítě,“ dodal. Jeho matka ale věřila, že syn nad rakovinou zvítězí a jednou nastane čas, kdy bude chtít mít vlastní rodinu. Byla to právě ona, kdo navrhl, aby si nechal zmrazit spermie. A tak odevzdal tři lahvičky svých spermií do institutu Xytex International Ltd. v Atlantě.

„Je to neuvěřitelný příklad toho, že i po rakovině pokračuje život,“ řekla Melodie Biblisová, která přiznala velkou radost nad tím, že její nynější tchyně již tenkrát dokázala přemýšlet tolik let dopředu.
 

Tento případ ukazuje ohromný pokrok medicíny a potvrzuje, že spermie uchované v tekutém dusíku mohou přežít i celá desetiletí. Způsob, kterým byla malá Stella počata, přitom v době, kdy Biblis proces podstoupil, nebyl vůbec znám. Při metodě intracytoplasmatické injekce spermie (ICSI) lékaři vyberou zdravé spermie a ty pak v laboratoři vloží do vajíčka.


V případě Biblise bylo pouhých 35 procent spermií životaschopných. Ty nejlepší lékaři vpravili do deseti vajíček Melodie. V laboratoři se jich sedm podařilo oplodnit, dvě z nich byla implantována do dělohy, ale jen jedno přežilo. Zbylých pět zatím nechali uložené, kdyby se pár rozhodl mít více dětí. Překvapující také bylo, že oplodnění Chrisovy manželky se podařilo hned napoprvé. Manželé Biblisovi zároveň doufají, že jejich příběh bude inspirací pro mnohé další dvojice s dětmi trpící některou nemocí ohrožující život.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.