Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Největší problém je s formuláři, říkají 'přestupné děti'

Kalendář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalendář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Robin Pánek z Prahy je jedním z více než šesti tisíc lidí, kteří se narodili na přestupný rok. Narozeniny by tak měl slavit pouze jednou za čtyři roky. Není tomu tak - oslavoval už den předem, jak je zvyklý.

Student filosofické fakulty má v občanském průkazu magické datum 29. února. Na otázku, kolik mu je let, ale bez váhání odpoví: "Pět."  Podle kalendáře určitě, ve skutečnosti mu je ale čerstvě dvacet.

A jak se se svým netuctovým datem vyrovnává? "Určitě je to zvláštní, ale narozeniny většinou slavím 28. února, aby to bylo ve stejný měsíc, který jsem se narodil," říká.

Výhody ale žádné nevnímá: "Spíše si to lidé pamatují," dodává. Neobvyklé datum podle něj přináší i nevýhody: "Problém je u formulářů nebo automatických registrací. Většina lidí nastavuje datum narození ode dne, já musím začít od roku, aby v nabídce vůbec bylo číslo 29 u měsíce února," vysvětluje dvacetiletý mladík.

Datum si každý pamatuje

Narozeniny dnes slaví i osmadvacetiletá Zuzana Koudelková z Prahy."Je to super. Výhodou je, že si to každý pamatuje. Je to výjimečné datum," říká. A vypočítává další pozitiva: "Každý mi říká, že jsem pořád mladá. Je mi vlastně sedm let," dodává.

Stejně jako Robin slaví jiné roky 28. února a na nevýhody si nevzpomíná. "S úřady žádné problémy nebyly. Jen doktoři se občas nad neobvyklým datem pozastaví. Spíš to okomentují s úsměvem," vysvětluje Zuzana.

Díky netradičnímu datu se dostala i do televize: "Když mi bylo dvanáct, tak mě naši přihlásili do Snídaně s Novou, kde 'přestupné děti' povídali o tom, jaké to je mít narozeniny tento den," říká s úsměvem.

Narozeniny slaví přes šest tisíc lidí

Robin a Zuzana nejsou sami, kteří mají v rodném listě den s datem, jež se opakuje jednou za čtyři léta. V České republice žije celkem 6626 lidí - 3233 mužů a 3393 žen. Vyplývá to z údajů z centrální evidence obyvatel, které poskytlo ministerstvo vnitra.

Nejvíc "přestupných" obyvatel má Středočeský kraj. Žije v něm 849 lidí, kteří přišli na svět 29. února. Další příčky patří Moravskoslezskému a Jihomoravskému kraji. Nejpočetnější skupiny těch, co mají oficiálně narozeniny jen jednou za čtyři roky, jsou v Praze-Chodově, v Mostě a v Ostravě-Porubě.

Datum láká i snoubence

Snubní prstýnky - ilustrační foto.

Netradiční datum se líbí i snoubencům a mnozí si ho vybírají pro svůj velký den. Před čtyřmi roky si podle statistického úřadu své "Ano" 29. února v Česku řeklo 238 dvojic. To je počet vysoce nadprůměrný. Ve druhý měsíc roku 2008 se totiž v zemi průměrně odehrálo kolem šesti desítek svateb denně. Mnohem větší nápor zaznamenaly ale radnice před dvaceti lety, kdy poslední únorový den přestupného roku připadl na sobotu. Do manželství vstoupilo 990 párů. V tento jediný den se tak konala celá pětina tehdejších únorových svatebních obřadů.


Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...