Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Návrat Noemovy archy

Johan Huber postavil archu proto, aby vyjádřil svou víru v pravdivost Bible. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johan Huber postavil archu proto, aby vyjádřil svou víru v pravdivost Bible. | foto: www.akrvannoach.comReprofoto

AMSTERDAM Holandské město Schagen se může pochlubit neobvyklou atrakcí: stojí tu obrovská replika lodě, která zachránila biblického Noema, jeho ženu a jejich syny Sema, Chama a Jáfeta s manželkami. Novodobá archa vznikala dva roky.

Celou ji vlastnoručně postavil Johan Huibers, který pevně věří v pravdivost příběhů z Bible. „V únoru roku 1992 se mi v noci zdálo, že Holandsko postihnou velké záplavy. Následujícího dne jsem v knihkupectví narazil na knihu o Noemově arše a od té doby jsem toužil tuto archu vytvořit,“ vypráví Huibers.

Se stavbou monumentálního díla začal v květnu 2005 poté, co si sehnal dostatečnou zásobu dřeva. Odborníci, kteří se věnují zkoumání textů Starého zákona, se stále neshodli na tom, jaký druh materiálu Noe na stavbu archy použil. Podle knihy Genesis se jednalo o pryskyřičný „strom gofer“, což mohla být buď borovice, nebo cedr. Huibers tedy novou archu pro jistotu vybudoval z obou druhů dřeva.

Hotové plavidlo, které o víkendu přivítalo první návštěvníky, má úctyhodné rozměry: na délku měří 150 loket, široké je 20 loket a vysoké 30 loket. Starodávná míra přibližně odpovídá 45 centimetrům, takže loď je vysoká zhruba jako třípatrový dům a na délku by zabrala dvě třetiny fotbalového hřiště.

„Vzhled lodi navrhla moje manželka Bianca,“ vysvětluje Huibers. „Původně vůbec nechtěla, abych se do stavby archy pouštěl, ale řekla, že jestli to i přes její nesouhlas udělám, tak ať to alespoň vypadá podle jejích představ,“ krčí rameny. Uvnitř lodi je výstavka starých nástrojů a nechybí tu ani vosková figurína Noema odpočívajícího v posteli na přídi.

Z nejrůznějších zákoutí v podpalubí vykukují vycpaná exotická zvířata, jako žirafy, sloni, lvi, krokodýlové, zebry a bizon. Na palubě má brzy vzniknout malá zoo, kde budou k vidění jehňata, kuřata, kozy a velbloud. V kinosále s padesáti sedadly Huibers promítá Disneyho film, který vypráví příběh o Noemově arše.

Podle Starého zákona přežil Noe a jeho rodina potopu světa, kterou na Zemi seslal rozhněvaný Bůh. Spravedlivý Noe si směl postavit archu, na kterou vzal po jednom páru od všech druhů živočichů a od nejochočenějších druhů zvířat dokonce sedm párů. Pršelo čtyřicet dní vkuse a poté trvalo dalších tři sta třicet dní, než vody opadly a Noe mohl s rodinou vystoupit na hoře Ararat, kde archa přistála. Bůh pak lidstvu slíbil, že další potopu už na svět nesešle. Tuto dohodu má lidem připomínat duha, která se od těch dob objevuje po dešti.

Huibers tvrdí, že právě díky duze se nové potopy světa nebojí. Někteří návštěvníci archy to ale vidí jinak. Připomínají, že vzhledem ke globálnímu oteplování Holandsku skutečně hrozí záplavy, a fantazírují, že Huibersova loď by se díky tomu mohla stát novým poutním místem.

Sám stavitel uvádí, že chtěl zbudováním archy obnovit zájem o křesťanství, který prý v Nizozemí v posledních padesáti letech výrazně opadl.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?