Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat velkého mlsouna

Magazín

  9:10
LONDÝN/PRAHA - Populární animovaný hrdina se dočká nových příběhů. Medvídka, který rozumu příliš „nepobral“, si oblíbily tisíce dětí i dospělých na celém světě. Na letošní rok je přichystán jeho velký comeback.

Medvídek Pú foto: Lidové noviny

Nová kniha Return to the Hundred Acre Wood (Návrat do Stokorcového lesa) bude uvedena na americký a britský trh 5. října. Ten tak oslaví osmdesát let od vydání knihy The House at Pooh Corner (Púovo zátiší).

Pokračování se ujal známý spisovatel David Benedictus a svými obrázky ho doprovodil Mark Burgess. Jak uvedl server BBC, jedná se o první autorizované vydání. Autoři také získali požehnání od společnosti Trustees of the Pooh Properties. Ta je držitelem knižních práv medvídkova stvořitele Alana Alexandera Milneho a zároveň vlastní práce původního ilustrátora E. H. Sheparda, který zemřel v roce 1976. Jeho slavné obrázky se objevily již v úplně první knize, která nesla prostý název – Medvídek Pú.

Byla vydána v roce 1926 a hned si získala spoustu čtenářů. Že se těší stále velké oblibě, dokazuje i fakt, že v prosinci byla v jedné z londýnských aukčních síních vydražena kolekce jeho původních kreseb za neuvěřitelnou částku 1,26 milionů liber.

Největší oslava dětství
„Dlouhé roky jsme doufali, že jednou budeme moct světu nabídnout pokračování, které vzdá hold původním příběhům medvídka Pú,“ prohlásil Michael Brown z Trustees of the Pooh Properties. Zároveň řekl, že knihy o dobrodružstvích medvídka a jeho přátel, které byly přeloženy do padesáti jazyků celého světa, jsou největší oslavou dětství. „Věříme, že si čtenáři a příznivci nové příhody zamilují,“ dodal Brown.

Benedictus se příliš vyjadřovat nechtěl. Řekl jen, že je možností pokračovat v tvorbě populárních dětských příběhů poctěn. O ději zatím nic neprozradil. „Doufám, že nová kniha bude zastávat myšlenku Milneho příběhů, že ať se stane cokoli, malý chlapeček se svým medvídkem si budou vždycky hrát,“ prohlásil pokračovatel. S mlsným hrdinou se již jednou setkal. Pod jeho dohledem přišla na svět audionahrávka s příhodami ze Stokorcového lesa.

Medvídek Pú je pojmenován podle hračky, kterou A. A. Milne věnoval svému synovi Christopheru Robinovi. Ten se stal předlohou postavy malého Kryštůfka Robina. Dalšími nezapomenutelnými postavami, které ve svém lese společně „poznávají“ svět, jsou například Tygr nebo Prasátko. To se také stalo hlavním důvodem, proč bylo vysílání pohádkového filmu v turecké státní televizi zakázáno. Muslimové totiž považují prase za nečisté zvíře. Medvídek se dočkal i animovaného seriálu. Tím se stal celosvětově oblíbeným a svému „zaměstnanci“, studiu Disney, tím vydělal necelých šest miliard dolarů.
Autor: