12. listopadu 2015 6:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Návštěvníci Seattlu už žvýkačku na zeď nepřilepí. Město ‚slavnou‘ stěnu odstranilo

Slavná Seattle Gum Wall. Stěna plná žvýkaček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavná Seattle Gum Wall. Stěna plná žvýkaček. | foto: wikimedia.org

SEATTLE Z amerického Seattlu zmizela jedna z největších "pamětihodností" města: žvýkačková zeď. Parními čističi ji nechali odstranit provozovatelé městské tržnice Pike Place Market, v jejímž areálu se zeď nachází.

Pestrobarevná zeď dotvořená zhruba milionem nalepených žvýkaček u někoho vyvolávala znechucení, pro mnohé turisty i místní ale šlo o vyhledávanou atrakci, na jejíž podobě se sami aktivně podíleli přilepením své žvýkačky. Někteří dokonce z kousků oslintané gumy vytvářeli obrazce nebo nápisy.

Lepkavý kaleidoskop barev poblíž pokladny divadla Market Theater v ulici Post Alley začal vznikat před více než 20 lety díky iniciativě místní divadelní společnosti Unexpected Productions. Pracovníci divadla lepkavou hmotu seškrabávali dvakrát, ale brzy své úsilí vzdali, protože z nalepování mazlavé hmoty se začala stávat tradice.

Správci tržiště nyní dospěli k názoru, že je čas na velký úklid. Podle agentury AP ale očekávají, že lidé brzy začnou žvýkačkovou zeď znovu vytvářet.

ČTK