Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jako za Velké Moravy: vypukl boj o hradiště Veligrad

Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje. | foto: ČTK

MODRÁ Do období Velké Moravy se přenesli návštěvníci archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku. Konal se zde festival s ukázkou boje o hradiště Veligrad 2013. Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje.

Novinkou letošního osmého ročníku festivalu byla staroslovanská liturgie v kostele svatého Jana a představení knihy o příchodu Cyrila a Metoděje, řekl ČTK Jaroslav Křivánek z pořádajícího sdružení Velkomoravané.

Na dvoudenní festival přijelo přes 250 účinkujících z České republiky, Slovenska, Polska a Německa, asi stovka z nich se účastní bitvy, kterou zopakují i v neděli. "Bitva znázorňuje obléhání hradiště u Nitry, kde byl tehdejší kníže obležen Franky a vzdal se pod drtivou přesilou. Vše je přesně podle historické události," řekl Křivánek.

Z ukázky bitvy se stal festival

Každoroční bitvu chystají fanoušci Velké Moravy vždy už po skončení aktuálního ročníku. "Je to náročné, ale už víme za ty roky, jak na to. Lidi známe i z jiných akcí v republice. Archeoskanzen je vždy dopoledne zavřený, abychom to natrénovali. Scénář bitvy je daný, ale jednotlivé souboje si organizují sami účastníci," uvedl Křivánek. Akce na Modré začínala původně ako ukázka bitvy, postupem se z ní stal festival.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel. Podle něj podobné akce lákají milovníky historie, zbraní či soubojů i lidi, kteří hledají jen odpočinek.

"Je úlevou, když můžete v pátek odložit telefon a veškeré vymoženosti 21. století a mít do neděle klid," řekl Křivánek.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel.

Zabývat se aktivně historií podle něj není snadné. "Buď má člověk hodně peněz, nebo čas a chuť si to vyrobit. Pokud chce ztvárnit danou postavu, musí mít hodně načteno, sehnaných spoustu informací," uvedl. Sehnat například hedvábný brokát pro kostým jeho postavy velmože není snadné.

Skanzen v Modré leží u poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní části jsou rekonstrukcemi, které vznikly na podkladě konkrétních nálezů.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....