Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako za Velké Moravy: vypukl boj o hradiště Veligrad

Magazín

  10:00
MODRÁ - Do období Velké Moravy se přenesli návštěvníci archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku. Konal se zde festival s ukázkou boje o hradiště Veligrad 2013. Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje.

Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje. foto: ČTK

Novinkou letošního osmého ročníku festivalu byla staroslovanská liturgie v kostele svatého Jana a představení knihy o příchodu Cyrila a Metoděje, řekl ČTK Jaroslav Křivánek z pořádajícího sdružení Velkomoravané.

Na dvoudenní festival přijelo přes 250 účinkujících z České republiky, Slovenska, Polska a Německa, asi stovka z nich se účastní bitvy, kterou zopakují i v neděli. "Bitva znázorňuje obléhání hradiště u Nitry, kde byl tehdejší kníže obležen Franky a vzdal se pod drtivou přesilou. Vše je přesně podle historické události," řekl Křivánek.

Z ukázky bitvy se stal festival

Každoroční bitvu chystají fanoušci Velké Moravy vždy už po skončení aktuálního ročníku. "Je to náročné, ale už víme za ty roky, jak na to. Lidi známe i z jiných akcí v republice. Archeoskanzen je vždy dopoledne zavřený, abychom to natrénovali. Scénář bitvy je daný, ale jednotlivé souboje si organizují sami účastníci," uvedl Křivánek. Akce na Modré začínala původně ako ukázka bitvy, postupem se z ní stal festival.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel. Podle něj podobné akce lákají milovníky historie, zbraní či soubojů i lidi, kteří hledají jen odpočinek.

"Je úlevou, když můžete v pátek odložit telefon a veškeré vymoženosti 21. století a mít do neděle klid," řekl Křivánek.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel.

Zabývat se aktivně historií podle něj není snadné. "Buď má člověk hodně peněz, nebo čas a chuť si to vyrobit. Pokud chce ztvárnit danou postavu, musí mít hodně načteno, sehnaných spoustu informací," uvedl. Sehnat například hedvábný brokát pro kostým jeho postavy velmože není snadné.

Skanzen v Modré leží u poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní části jsou rekonstrukcemi, které vznikly na podkladě konkrétních nálezů.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...