Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jako za Velké Moravy: vypukl boj o hradiště Veligrad

Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje. | foto: ČTK

MODRÁ Do období Velké Moravy se přenesli návštěvníci archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku. Konal se zde festival s ukázkou boje o hradiště Veligrad 2013. Lidé v kostýmech předváděli život, jaký asi byl v období Velké Moravy, k vidění byla řemesla, návštěvníci mohli vyzkoušet zbraně či se zapojit do Velkomoravského trojboje.

Novinkou letošního osmého ročníku festivalu byla staroslovanská liturgie v kostele svatého Jana a představení knihy o příchodu Cyrila a Metoděje, řekl ČTK Jaroslav Křivánek z pořádajícího sdružení Velkomoravané.

Na dvoudenní festival přijelo přes 250 účinkujících z České republiky, Slovenska, Polska a Německa, asi stovka z nich se účastní bitvy, kterou zopakují i v neděli. "Bitva znázorňuje obléhání hradiště u Nitry, kde byl tehdejší kníže obležen Franky a vzdal se pod drtivou přesilou. Vše je přesně podle historické události," řekl Křivánek.

Z ukázky bitvy se stal festival

Každoroční bitvu chystají fanoušci Velké Moravy vždy už po skončení aktuálního ročníku. "Je to náročné, ale už víme za ty roky, jak na to. Lidi známe i z jiných akcí v republice. Archeoskanzen je vždy dopoledne zavřený, abychom to natrénovali. Scénář bitvy je daný, ale jednotlivé souboje si organizují sami účastníci," uvedl Křivánek. Akce na Modré začínala původně ako ukázka bitvy, postupem se z ní stal festival.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel. Podle něj podobné akce lákají milovníky historie, zbraní či soubojů i lidi, kteří hledají jen odpočinek.

"Je úlevou, když můžete v pátek odložit telefon a veškeré vymoženosti 21. století a mít do neděle klid," řekl Křivánek.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel.

"Lidí, kteří se tou dobou zabývají, přibývá. Dříve to byli mladí muži a studenti, dnes jsou z nich otcové od rodin. Spektrum diváků se mění, jezdí hlavně rodiny s dětmi," podotkl pořadatel.

Zabývat se aktivně historií podle něj není snadné. "Buď má člověk hodně peněz, nebo čas a chuť si to vyrobit. Pokud chce ztvárnit danou postavu, musí mít hodně načteno, sehnaných spoustu informací," uvedl. Sehnat například hedvábný brokát pro kostým jeho postavy velmože není snadné.

Skanzen v Modré leží u poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní části jsou rekonstrukcemi, které vznikly na podkladě konkrétních nálezů.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...