Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návštěvníci zaplavili španělský kostel kvůli 'Svatému grálu'

Magazín

  6:45
MADRID - V jednom ze španělských kostelů už návštěvníci neuvidí historický pohár, který tu byl donedávna vystavován. Kurátoři byli nuceni ho uschovat poté, co kostel zaplavila neúnosná vlna lidí přitahovaných tím, že dva historici tento pohár v nové knize označili za "Svatý grál", napsala agentura AFP.

Návštěvníci zaplavili španělský kostel kvůli "Svatému grálu"

Baziliku San Isidoro ve městě León na severozápadě Španělska postihl tak značný příval návštěvníků, že nebylo možné dál zajistit bezpečnost poháru ani jejich vlastní. Kurátoři nyní hledají prostor dostatečně velký, kde by bylo možné pohár znovu vystavit.

'Svatý grál'

Pohár je vyrobený z achátu, zlata a onyxu a je vykládaný drahými kameny. Až dosud byl znám jako pohár, jehož majitelkou bývala doňa Urraca, dcera Fernanda I., krále Leónu v letech 1037 až 1065.

Ovšem nyní dva historici, odbornice na středověkou historii Margarita Torresová a historik umění José Manuel Ortega, pohár ve své knize Králové grálu vydané minulý týden označili za Svatý grál. K pátrání po jeho skutečném původu je prý přiměly dva egyptské papyry, které našli v roce 2011 na káhirské univerzitě Al-Azhár.

Sami vědci ve své knize připouštějí, že v Evropě je na 200 údajně zaručeně pravých Svatých grálů a ve své knize se pokusili zpochybnit autenticitu několika nejznámějších kandidátů. Svatý grál je pohár či nádoba, ze které měl pít Ježíš Kristus při Poslední večeři.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat