Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Názor matky: Děti, superženy a nejvyšší hora světa

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto | foto: Shutterstock

Před časem jsem natáčela dokument s Renatou Chumskou. Je to naše rodinná známá z emigrantské rodiny ze Švédska, kde i já mám příbuzné. Renata je superžena (bez nadsázky): jako první Češka dobyla Mount Everest, má kondičku, nad kterou chlapi při natáčení omdlívali úžasem, vypadá jako supermodelka (doporučuji vygooglit) a k tomu všemu má tři malé děti!!!

 době, kdy jsem s ní natáčela, jedno miminko kojila a dvě se pořád batolily kolem. Byl to šrumec. A tahle superžena, pro kterou nic není problém, mi řekla, že má ráda výzvy. A že stejně jako pro ni byla výzva vylézt na Mount Everest, je pro ni výzva vypravit tři malé děti ven. „To jedno dáš do kočárku, druhé postavíš na plošinku, třetí jde kolem. Musíš sbalit hodně věcí s sebou a přebalit je před cestou na střídačku. Jedeme vždy jako karavana. A to je výzva,“ řekla mi tehdy (a mně to utkvělo v hlavě).

Pro mě je výzva vypravit ven dvě děti. Že to nebude jen idyla jsem zjistila už záhy po Vánocích, když jsme jeli ven autem. Obléct děti, sbalit plíny, jídlo, náhradní oblečení, upevnit je do autosedaček ( jedno zlobilo, druhé řvalo a navíc jsme zapomněli, jak se ta malá autosedačka upevňuje).... už jen tohle byl proces a do cíle jsme přijeli pozdě a vyčerpaní. Takže takový teď bude náš život?

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

veronika.svihelova@seznam.cz

Tento sloupek píšu zrovna v den, kdy mi skončilo šestinedělí, které se na začátku zdálo jako idyla. Šestinedělí se německy řekne „Wochenbett“ ( týdny v posteli) a já opravdu první tři týdny odpočívala. Ale pak se to zvrhlo a s manželem jsme si ke dvěma dětem dali navíc opravdovou výzvu: v Praze jsme totiž prodali náš byt a čekalo nás stěhování do nového. Stěhovali jsme se přesně na Nový rok. A musím říct, že absolvovat tento proces v šestinedělí a fungovat s miminkem mezi krabicemi, byla noční můra. Start společného života se dvěma dětmi jsme přepálili. Navíc máme štěstí na neuvěřitelné shody náhod: moje dcera při stěhování svým pláčem spustila službu Siri v mém telefonu, která si její řev přeložila jako jméno mého šéfa a vytočila mi ho. Takže jsem do toho všeho zmatku, navíc volala o svátcích řediteli zpravodajství....

Díky stěhování s novorozencem jsem se naučila využít efektivně každou vteřinu času: jakmile dítě na chvilku usnulo, balila jsem krabice. Od rána do noci. Ale frmol pokračuje dál i po návratu do Berlína, kde si mám užít „mateřskou dovolenou“ .Moje oblíbené výrazy jsou teď „nestíhám“ a „snad si to sedne“. A to mám manžela, který se do péče o děti zapojuje, umí přebalovat i koupat.

A tak jsem si hned vzpomněla na všechna ta pořekadla o tom, že jedno dítě je žádné dítě, na všechny ty matky, co se nestíhají převléct celý den z pyžama a chodí ven v mikinách s fleky. (Jak já je chápu.) Jedna známá mi taky řekla, že její nároky se s dětmi zredukovaly na minimum: například měla cíl ostříhat si nehty na jedné ruce za jeden den. To je opravdu minimum. I jí ale chápu.

ČTĚTE TAKÉ:

Přecijen bych ale ráda měla o něco vyšší cíle, ale jak na to ? Je třeba dělat kompromisy a ústupky. Pořád se ale nechci vzdávat a rezignovat. Nechci třeba diskutovat na mateřských serverech o tom, co uvařím „manžovi“. Takže se dávám do boje za to udržet si svou integritu, svůj život a nebýt slovy mé kamarádky „mamkoidní dudlíkářka“. Vím, že to bude náročné, ale znám hodně nemamkoidních maminek, které to zvládly, i když doma nevyrábí denně vlastní chleby. A ty mi dodávají naději.

Beru to tedy jako výzvu. Zvládnout dvě děti je teď můj osobní bootcamp s denními překážkami- třeba doprovodit s kočárkem syna na fotbal do haly, kde jsou schody do 3. patra a není tam výtah. Vychovávat děti v dnešní rychlé době plné kroužků, obrovských pracovních nároků, věčného nedostatku času a snahy o dokonalost ve všem, je prostě obrovská výzva. Možná stejná jako zdolat Mount Everest, když to ostatně naznačila i jeho pokořitelka.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....