Čtyřiadvacetiletý Martin byl zakládajícím členem občanského sdružení SFinga (zkratka sociální fobie, pozn. aut.). Mladí lidé se setkávají na komunitním webu i na pravidelných akcích. "Je to fajn zjistit, že na ty starosti člověk není sám. Povídáme si o tom, co nás trápí a jak se s tím vypořádat. Nejlepší je, když se strachu postavíme čelem. Společně trénujeme situace, které nám dělají potíže. Zkoušíme hlavně mluvení před skupinou" vysvětluje Martin.
On a jeho kamarádi pravidelně přednáší na středních školách. Vypráví o tom, co to znamená mít tuto nemoc a jak s ní bojovat. "Často se nás studenti ptají, kdy jsme poprvé zažívali ty problémy. Někteří z nás je pociťují už od dětství, ale většinou se projevují v průběhu dospívání. Chceme si najít kamarády, ale už jen to dát se s někým do řeči je moc těžké. Řada z nás po čase zjistí, že s tím je potřeba něco dělat a začne chodit na psychoterapii."
Od října Martin organizuje víkendové workshopy pro každého, kdo se potýká s touto nemocí. Účastníci si během několika dnů trénují mluvený projev a navzájem komentují své výkony. Martin a jeho tým získal již podruhé podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky těmto financím neplatí účastníci žádný poplatek.
"Náš projekt je to nejlepší, co mě kdy potkalo. Převzal jsem zodpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní. A taky jsem se odhodlal jít na pracovní pohovor. Teď mám dvě práce, jsem osobní asistent mentálně postižených a vypomáhám v ZOO. Najednou mám tolik aktivit, že už ani nemyslím na tu hroznou úzkost. A to je velká úleva" říká Martin.