Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebyl. Přesto má muzeum. A číslo 007

Magazín

  18:30
KESWICK - Fanoušek fiktivního tajného agenta James Bonda otevřel muzeum, v němž lze zhlédnout různé vynálezy a automobily, které neprůstřelný filmový hrdina proslavil. Osmačtyřicetiletý Peter Nelson z anglického hrabství Cumbria strávil shromažďováním této sbírky 20 let, urazil při tom tisíce kilometrů a utratil statisíce liber.

James Bond foto: Reprofoto

Teď se mohou zájemci jeho kolekcí, v níž nechybí ani vůz Lotus a originální zlatá pistole, pokochat v Bondově muzeu v Keswicku.

Expozice byla zpřístupněna 5. dubna u příležitosti 100. výročí narození amerického filmového producenta bondovek Alberta Broccoliho. Ten se sice zasloužil o vznik více než čtyř desítek filmů, po celém světě ale proslul především jako producent sedmnácti dobrodružných příběhů o agentovi s povolením zabíjet. Stál u zrodu všech bondovek, které se za jeho života natočily.

Podle stomatochirurga na penzi Nelsona je Bondovo muzeum první svého druhu na světě.

"Získal jsem chobotnici z filmu Chobotnička (1983) a zlatou pistoli z Muže se zlatou zbraní (1974). A taky mustanga z příběhu Diamanty jsou věčné (1971), je to skutečný kaskadérský vůz, který jel po dvou kolech," pochlubil se Nelson. "Telefonoval mi policista z New Yorku a řekl: 'Mám to auto', a veškeré papírování kolem něj se muselo odbýt tam, takže jsem se vydal do New Yorku a koupil ho." K nejpozoruhodnějším exponátům patří vůz Lotus Esprit Turbo z filmu Špion, který mě miloval (1977). Muzeum se pyšní i ruským tankem T55 z filmu Zlaté oko (1995).

Nelson získával memorabilie z bondovek prostřednictvím aukcí a darů od tvůrce příběhů agenta Jejího Veličenstva - studia EON Productions, herců a členů filmových štábů.

Autor: