Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebyl. Přesto má muzeum. A číslo 007

Magazín

  18:30
KESWICK - Fanoušek fiktivního tajného agenta James Bonda otevřel muzeum, v němž lze zhlédnout různé vynálezy a automobily, které neprůstřelný filmový hrdina proslavil. Osmačtyřicetiletý Peter Nelson z anglického hrabství Cumbria strávil shromažďováním této sbírky 20 let, urazil při tom tisíce kilometrů a utratil statisíce liber.

James Bond foto: Reprofoto

Teď se mohou zájemci jeho kolekcí, v níž nechybí ani vůz Lotus a originální zlatá pistole, pokochat v Bondově muzeu v Keswicku.

Expozice byla zpřístupněna 5. dubna u příležitosti 100. výročí narození amerického filmového producenta bondovek Alberta Broccoliho. Ten se sice zasloužil o vznik více než čtyř desítek filmů, po celém světě ale proslul především jako producent sedmnácti dobrodružných příběhů o agentovi s povolením zabíjet. Stál u zrodu všech bondovek, které se za jeho života natočily.

Podle stomatochirurga na penzi Nelsona je Bondovo muzeum první svého druhu na světě.

"Získal jsem chobotnici z filmu Chobotnička (1983) a zlatou pistoli z Muže se zlatou zbraní (1974). A taky mustanga z příběhu Diamanty jsou věčné (1971), je to skutečný kaskadérský vůz, který jel po dvou kolech," pochlubil se Nelson. "Telefonoval mi policista z New Yorku a řekl: 'Mám to auto', a veškeré papírování kolem něj se muselo odbýt tam, takže jsem se vydal do New Yorku a koupil ho." K nejpozoruhodnějším exponátům patří vůz Lotus Esprit Turbo z filmu Špion, který mě miloval (1977). Muzeum se pyšní i ruským tankem T55 z filmu Zlaté oko (1995).

Nelson získával memorabilie z bondovek prostřednictvím aukcí a darů od tvůrce příběhů agenta Jejího Veličenstva - studia EON Productions, herců a členů filmových štábů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat