12. prosince 2012 12:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nečekaným hitem Vánoc se staly záchody

Záchod je v Afghánistánu symbolem bohatství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchod je v Afghánistánu symbolem bohatství. | foto: Skutečný dárek

PRAHA Češi už letos za záchody a další dárky pro lidi z nejchudších zemí utratili šest milionů. Tedy za certifikáty na ně. Ty se pak stanou neobvyklým vánočním dárkem pro známé či obchodní partnery. Takzvaný Skutečný dárek nabízí a zprostředkovává Člověk v tísni.

Lidé si mohou vybrat konkrétní typ pomoci, přispět zakoupením poukazu k řešení různých problémů. Od letošního roku jsou v nabídce certifikáty na zmiňované záchody, úsporná kamna a osivo.

Záchody jsou v zemích jako je Anglola, Etiopie, Kongo, Kambodža a Afghánistán symbolem bohatství. Jejich nedostatek tak zhoršuje hygienické podmínky, a tak zvyšuje počet úmrtí až o dva miliony chudých lidí ročně. "Záchod je tu stejný symbol bohatství, jako když my máme na zahradě zaparkovaný Rolls-Royce," vysvětlil Jan Faltus, který má v dárcovských programech Člověka v tísni na starost problematiku hygieny.

V minulých letech se vybralo nejvíc finančních prostředků na nákup koz a slepic. Právě distribuce více než dvou tisíc koz do Etiopie se stala největší českou akcí uspořádanou na pomoc rozvojovým zemím.

mačMartina Černotová, Lidovky.cz