Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechtěl jsem ten nápad hodit za hlavu

Magazín

  7:00
Letní odpoledne v Praze, náplavka u Vltavy a posezení pod slunečníkem. Tomu se říká parádní siesta. Co třeba sednout na kolo a projet se podél řeky nebo zabočit do staroměstských uliček a vyhnout se davům turistů. Dvacetiletý Tomáš Sýkora by rád viděl v centru Prahy více kol.

Tým NIKOL foto: http://www.nikol-praha.cz/

Jeho snem je síť  půjčoven, kde se dá kolo půjčit a o pár set metrů dál vrátit. Tak jako to mají v mnoha světových metropolích.

Tomáš má nápadů spoustu a řadu z nich se mu už podařilo uskutečnit. Vloni se student informatiky přihlásil s kamarády do první vlny programu Think Big. Chtěli vybudovat divadelní zkušebnu v bývalé vodárenské věži na Letné. Jednání na radnici však nedopadla, jak doufali a tak zkusili štěstí jinde.

Dvacetiletý Tomáš Sýkora by rád viděl v centru Prahy více kol.

Prostor pro divadelní soubory otevřeli poblíž stanice metra Kolbenova. „Z podpory Nadace O2 jsme mohli koupit profesionální vybavení - světelnou i zvukovou techniku. Nabízíme ho všem, kdo nemají, kde zkoušet. Pronájem je minimální, stovka za hodinu“ vysvětluje Tomáš. Projekt dokončil v letos květnu a začal hned další.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vloni o prázdninách jsem byl jako dobrovolník ve Francii. Kamárad mi v Lyonu ukázal, jak funguje sdílení kol, je to přirozená součást dopravy po městě. Stačí zaplatit pár euro a půjčit si kolo, vrátit se dá v podstatě kdekoliv v centru. Napadlo mě: tohle by šlo taky v Praze. Lidé se tomu tady diví, copak je metropole dobrá na kolo? Možná se to nezdá, ale dvě třetiny Prahy leží na rovině, v centru kopce nejsou, tak proč to nezkusit? Větší počet cyklistů by odlehčil veřejné dopravě a zredukoval tu automobilovou“ říká Tomáš.

Nápad přihlásil do druhého kola programu Think Big, kde opět získal podporu. „Díky ní jsme mohli uspořádat týdenní happening na pražské náplavce a představit sdílení kol v praxi. Nabízeli jsme k podpisu petici Za veřejné půjčovny kol pro Prahu. Zájem byl větší než jsem čekal, za prvních pět dní signovalo petici přes tisíc lidí a stovky dalších se s námi s chutí o dopravě pobavili. Je vidět, že se téma chytlo. Naší snahou ale není mít půjčovnu na starost, takové ambice zatím nemáme, hlavní je diskuse o dopravě. Snad náš nápad zaujme pražský magistrát nebo Dopravní podnik. Nyní s nimi jednáme a třeba se brzy splní můj sen a Praha bude plná kol.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!