Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Něco jako deodorant znali už Egypťané. Jak vznikla jeho současná podoba?

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Vzhledem ke skutečnosti, že je to letos právě 130 let od vynálezu deodorantu, jej, soudě z dopravních prostředků, používáme stále nedostatečně. Tělesný pach se lidé snaží zakrýt už po tisíciletí. V důmyslnosti, jak se jej zbavit, vynikali především staří Egypťané.

Vymysleli například vonnou lázeň, tedy koupel ve vodě doplněné o nejrůznější vonné oleje, které si posléze aplikovali i do podpaží. Přišli také na to, že holením této části těla se nepříjemný odér sníží, a na hlavu si natírali vonný vosk, který se horkem roztékal a naplňoval okolí příjemnou vůní. Koupání a používání aromatických olejů od Egypťanů odkoukali Řekové i Římané. Jinak na to šli v Asii, kde podpaží potírali krystalem obsahujícím minerální soli. 

Pak se v Evropě na koupání a osobní hygienu na dlouho zapomnělo. Zdejší špindíry a smraďochy se v 9. století snažil napravit muslimský básník, skladatel a učitel Zirjáb, pocházející z dnešního Iráku. Vynalezl zubní pastu, v horké Andalusii v dnešním Španělsku propagoval holení, krátké účesy a koupání dvakrát denně, zavedl pravidla stolování a také představil jakousi formu deodorantu. Jeho složení ani podoba se však nedochovaly. 

Vynález prvního deodorantu se tak připisuje Edně Murpheyové z americké Filadelfie, jež si v roce 1888 patentovala svůj produkt nazvaný Mum (Mamka). Jednalo se o krém na bázi sloučenin zinku, který se nanášel do podpaží a často zanechával stopy na oblečení. 

Používáním deodorantu nedochází ke vzniku rakoviny prsu, vyvracejí lékaři...

Roku 1903 deodorant Murpheyové následoval antiperspirant Everdry. Antiperspirant přímo zabraňuje pocení, kdežto deodorant pouze maskuje zápach tím, že zabíjí bakterie, které se v potu množí a způsobují nelibý odér. Everdry obsahoval chlorid hlinitý a bylo jej třeba nanášet pomocí vaty. V podpaží dlouho schnul a nepříjemně štípal, dokonce rozežíral oblečení. Nepříjemné použití i nošení však nebyly jediným důvodem, proč to měly deodoranty a antiperspiranty těžké. Před sto lety se o tělesných pochodech, jako je pocení, prostě nemluvilo. Jako by takový problém neexistoval. A když neexistuje, nikdo nevolá po jeho řešení. 

Lidé se však potili dál a navíc nosili čím dál méně oblečení, takže skrýt nejrůznější bavlněné vycpávky proti koláčům v podpaží bylo stále obtížnější. A tak přípravky proti pocení nakonec své uplatnění našly. Koncem 40. let výrobci okoukali princip kuličkového pera a na světě byl roll-on. O desetiletí později přišli s aplikací ve spreji, která však kvůli nebezpečným látkám v něm obsaženým upadla v 70. letech v nemilost. Spreje nahradil tuhý deodorant, který dodnes patří mezi nejrozšířenější způsoby aplikace. 

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Pronájem, Byty 3+kk, 74m2 - Telč
Pronájem, Byty 3+kk, 74m2 - Telč

Jana Žižky, Telč - Telč-Štěpnice, okres Jihlava
12 000 Kč/měsíc