Normálně vede etiketa většinu z nás k tomu, abychom se ukazovali v nejlepším světle. Na síti je to naopak. Tam vládne s humorem podávané sebezesměšňování.
Tento veřejný sebevýsměch začal jako hra mezi dvěma "internauty" v roce 2007. Maxime Valette, 21 let, a Guillaume Passaglia, 27 let, tvoří součást skupiny hráčů po internetu. Mezi dvěma partičkami si vyprávějí své každodenní patálie typu "dnes se mi rozpustily věci v ledničce" a pokaždé na konec přidávají zkratku VDM jako "vie de merde" (zasranej život). A jedno odpoledne v lednu 2008 začíná Maxime vytvářet stránku, která shromažďuje drobné nehody jeho kamarádů. "Za pár dní jsme měli stovku návštěvníků, přátele přátel, kteří se taky chtěli svěřit se svými špatnými momenty," vzpomíná Guillaume.
Dvojice vytváří společnost k provozování stránky www.viedemerde.fr, ze které se rychle stává hit. Stránka je financována reklamou. Dnes ji každý měsíc navštěvuje víc než tři miliony lidí a každý den je na ni zasíláno asi 800 příspěvků, z nichž deset je publikováno. "Tři nejoblíbenější témata jsou láska, sex a práce," pokračuje Guillaume, který ujišťuje o umírněnosti obsahu. Nedávno spatřilo světlo světa i knižní vydání - knihu Vie de merde
illustrée) vydalo nakladatelství Privé.
Koncepce se ujala. Ohledně práce nebo šéfa si lidé vylévají srdce na saleboulot.com. Špatné zážitky z dovolené se objevují na
vacancesdemerde.fr. Historky o těch hrozných mužských a o nezvládnutelných dětech si dívky a ženy vyměňují na reinedesconnes.com. "Svému srdci si tu mohou ulevit ženy všech věkových kategorií," říká Pascale, jedna ze spoluzakladatelek stránky.
Psychologové projektu fandí
Je zvyšování počtu těchto stránek známkou potřeby ulevit si ve virtuálním prostoru od neustále těžšího reálného života? Guillaume Passaglia ujišťuje, že projekt je "veřejně užitečný. Lidé se otevřou, sdílejí své chvíle smůly, nejde o voyeurismus."
Podle psychologa Michela Story jsou tyto stránky známkou dobrého zdraví. "Dnešní mladí lidé mají rádi druhou rovinu. Sebezesměšňování je obrana. Proti tyranské společnosti efektivity a
blahobytu za každou cenu je tu místo, kde si lze dovolit opak."
V Americe mají fmylife.com
Nejde jen o to, že humor uvolňuje stísněnost, ale i to, že lidé se na
těchto stránkách dovídají, že obtížné chvíle neprožívají jen oni. "Předvedení sebe sama a komentáře dalších účastníků pomáhají člověka jít dál," říká psycholog.
Zbraní těch, kdo si zoufají, jsou tedy asi humor a druhá rovina. A je to lék univerzální: ve Spojených státech už sklízí úspěch stránka fmylife.com a zanedlouho se má objevit i španělská verze.
Nedaří se vám? Ulevte si na webových stránkách smolařů
PAŘÍŽ -
"Dnes mi moje holka věnovala brožurku Sex pro budižkničemy!" Pokud jste se usmáli, pak jste potenciální návštěvníci internetových stránek zřízených ke slávě smolařů, neumětelů a dalších budižkničemů, píše francouzský nedělník Le Journal du Dimanche a pokračuje: Viedemerde.fr, jaipasdechance.com nebo saleboulot.com (zasranejzivot, nemamkliku nebo hnusnaprace) - to jsou internetové stránky, na nichž si uživatelé navykli ulevovat od nepovedených momentů svého života.
Ilustrační foto foto: Shutterstock
Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas
Pojďme si říct, že plně samoobslužný vysavač, co se sám vysype, vypere si hadříky a doplní vodu, je gamechanger! Nebo ne? Museli jsme to zjistit a...