Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nefrit, symbol absolutní moci, dosáhl vrcholu své ceny

Magazín

  7:00
HONGKONG - Nefrit, jemuž se přikládají magické schopnosti a který byl za čínských císařů symbolem absolutní moci, dnes mají v oblibě bohatí Číňané. Nejkrásnější kameny ale jen těžko nalézají kupce, neboť jejich cena strmě vzrostla. Za posledních osm let nepřestala stoupat, k jejímu růstu přispívá zejména rostoucí poptávka právě ze strany čínských milionářů, ale také obavy z nedostatku nabídky z Barmy, která je významným producentem nefritu. Analytici však předpokládají, že se trend obrátí.

Nefrit dosáhl vrcholku své ceny. foto: Shutterstock

"Zákazníci nemohou současné ceny akceptovat, proto nikdo nenakupuje," říká obchodník Li Kwong Kei na výstavě šperků a drahých kamenů v Hongkongu. Výstavy se zúčastnil už podesáté a tvrdí, že letošní ročník je klidnější, než byly dva předchozí. "Musíme zdražovat, protože je opravdu velmi obtížné získat z Barmy nefrit vynikající kvality," dodává Li a zkoumá náramek za dva miliony hongkongských dolarů (asi pět milionů Kč).

Zavřené krámy

"Rozhodla jsem se čekat, až ceny za nefrit dobré či vynikající kvality zase klesnou," konstatuje tchajwanská nákupčí Judy Čchenová. "Věřím, že ceny jsou dnes na svém vrcholu," dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

Potíže přitom pociťují i ty nejskromnější obchody: na slavném trhu nefritů v Hongkongu, kam jezdí turisté a střední třída, jsou stálí zákazníci výjimkou. "Ceny jsou vysoké a trh je ochablý," stěžuje si u jednoho stánku Weng Fu-jing. Říká, že několik jeho kolegů muselo zavřít krám.

Nefrit, tedy drahokam, jenž je symbolem čistoty a dlouhověkosti, je v Číně opředen pověstí, že dokáže přinést zdraví a odhánět zlé duchy. Většinou bývá zasazen ve zlatě a u majetných Číňanů se rovněž stal vnějším znakem bohatství.

Hotové šperky místo kamenů

Obchodníci se obávají nedostatku barmských kamenů, protože Barma už začíná dávat přednost jejich opracování a místo suroviny prodává hotové šperky. Čínský obchodník Liang Ťien-chuej, který byl jedním ze 7000 kupců na červnových dražbách v nové barmské metropoli Neipyijto, se vrátil domů s prázdnýma rukama.

"Přichystal jsem si na ty dražby dva miliony eur (51,5 milionu Kč), ale zjistil jsem, že to nestačí na to, abych si odnesl jediný kámen vysoké kvality," stěžuje si Liang. "Jeden kousek surového nefritu, který se dřív prodával za 100.000 eur (téměř 2,6 milionu Kč), stojí letos 500.000 eur (skoro 13 milionů Kč)," uvádí.

Barma chce dnes opracovávat kámen sama a teprve hotové šperky prodávat do Číny," vysvětluje Li Liang-ťü, který je náměstkem ředitele oddělení nerostných zdrojů v provincii Jün-nan. Dohlíží tam na obchod s nefritem mezi Barmou a Jün-nanem.

Za prsten dvojnásobek

"Cena drahokamu se zdvacetinásobí, jestliže je zpracován v náramku, náhrdelníku nebo prstenu," upozorňuje profesor Cu En-Tung z univerzity v Kchun-mingu, což je správní středisko Jün-nanu. Někteří se dokonce obávají, že Barma pozastaví nebo přinejmenším silně omezí produkci nefritu, aby chránila své zdroje. Střety v barmském Kačjinském státě mohou těžbu kamenů také zbrzdit.

Li Liang-ťü poznamenal, že cena nefritu nižší kvality se naopak snižuje. "Ceny produktů slabé nebo střední kvality prudce klesly jako první, neboť u této kategorie nejsou obavy z nedostatku," uvádí. "Klenoty vyrobené z kamenů zakoupených v červnu budou stále velmi drahé, nicméně do konce roku ceny nefritu a šperků z něho začnou klesat," předvídá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat