11. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdelší mateřská na světě. Výhoda, nebo prokletí českých žen?

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto | foto: Shutterstock

Helena se před pár lety dala dohromady s mým francouzským kamarádem Antoinem. Teď s ním žije v Paříži a nedávno se jim narodil syn Yves zvaný „Yveček“. Když jsem letos jela do Paříže, nemohla jsem vynechat návštěvu tohoto mrňouse. A nestačila jsem se opět divit JAK MOC se liší přístup k matkám ve Francii a v Česku.

Tenhle příběh bude znít českým matkám jako z říše divů. Helena je designérka, pracovala v reklamce. V Paříži se jako Češka dlouho nemohla chytit a na pohovor do její vysněné agentury šla už s obrovským břichem. Její zaměstnavatelé jí přijali v sedmém měsíci do práce! Ihned jí začali dávat práci z domova, po porodu jí kontaktovali, gratulovali k miminku a dávali jí najevo, že s ní počítají. Helena tak začala krátce po porodu pracovat ve svém tempu a podle svých potřeb, kterým se zaměstnavatel přizpůsobil.

Překvapivé? Naprosto samozřejmé, matky se totiž ve Francii berou jako normální součást pracovního trhu. Na druhou stranu mateřská tam opravdu netrvá tři roky jako tady. A hlídání zajišťuje stát už od nejmenších miminek, například přispívá všem rodinám na paní na hlídání.

Pro srovnání. Má další kamarádka (též designérka) Gábina žije v Česku na malém městě a má ročního chlapečka. Její pozici zrušili, takže se už do práce vrátit nemůže. Ráda by si přivydělávala jakkoliv, ale o práci s dítětem nezavadí. Chtěla jít třeba na brigádu do místní galanterie jako prodavačka a řekli jí narovinu, že „mladé ženy s dětmi“ tam nechtějí. Gábina mi to volala a zněla zoufale.

Tenhle přístup k matkám mě neuvěřitelně štve. Myslím, že kromě délky mateřské za tenhle postoj může i naladění společnosti. Už jsem na tohle téma psala jeden deník s názvem „Matku bych nikdy nezaměstnala“ a překvapily mne některé komentáře pod ním. Jde o názory několika jedinců a nebo si to trochu myslí všichni muži, jen se to bojí říct nahlas?

ČTĚTE TAKÉ:

Nikdy jsem se nevyjadřovala k diskusím na internetu, myslím si o tomhle anonymním prostředí své. Ale některé názory jsou takové perly, že je škoda je neuvést. Třeba jeden autor píše, že „ženskou by nikdy nezaměstnal“, protože „buď menstruuje a to je k práci nepoužitelná nebo nemenstruuje a pak je těhotná a taky nepoužitelná“. Další diskutér shrnuje že „prostě zaměstnání ženy je rodina, do práce ať se chodí "seberealizovat", až když nemá rodinu“. Přitakává další chytrák (jsem si jistá, že jde o erudovaného psychologa) s tím že „dítě potřebuje matku 24 hodin denně první tři roky života“.

Uff. Jsem moc ráda, že ve svém nejbližším okolí ani v rodině takové muže nemám. A jsem ráda, že můj syn vidí doma jiný vzor a od malička si může všímat toho, že maminka není jen služka, že tatínek si umí taky vyžehlit, vyprat a zastat jí ve všem v péči o dítě. Takže vím, že z mého syna jistě nevyroste omezenec, který se někdy zeptá své podřízené „zda má děti“, „zda je plánuje“ nebo snad „že si to měla rozmyslet předtím než otěhotněla, když chce zpět pracovat.“.

O autorce:

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté zakotvila jako reportérka v domácí redakci v České televizi. Nyní působí v ekonomické redakci. Věnuje se psaní a hlavně synovi Kryštofovi, který se narodil 9. 7. 2009.


 

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.