Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdražší fotografie světa

Magazín

  8:51
NEW YORK - V newyorské aukční síni Sotheby's včera padl historický cenový rekord za prodej fotografie, když jedna z prvních barevných fotografií z počátku dvacátého století změnila majitele.

Měsíční svit nad rybníkem vznikl procesem autochrom. foto: Repro Sotheby`s

Za 2,928 milionu dolarů (asi 75 milionů korun) získal neznámý kupec snímek Edwarda Steichena The Pond-Moonlight (Měsíční svit nad rybníkem), který byl pořízen v roce 1904 na Long Islandu u New Yorku.

Fotografie o rozměru asi 42x50 centimetrů zachycuje vodní nádrž v lesnaté oblasti s měsíčním svitem odrážejícím se skrze větve na hladině. Odhadní cena tohoto vzácného kousku před dražbou byla jeden milion dolarů (asi 25 milionů korun). V muzejních sbírkách jsou ještě dva stejné tisky tohoto snímku.

Jedinečnost fotografie spočívá především v tom, že je jedním z prvních barevných snímků vůbec. Vznikla procesem autochrom, který si jen rok před tím nechali v Evropě patentovat bratři Lumierové. Dalších 30 let byl pak komerčně nejpoužívanějším procesem barevné fotografie.

Její autor, Edward Steichen, patří mezi velikány světové fotografie. Narodil se v Lucembursku, odkud se s rodiči přestěhoval do Spojených států. Všestranně nadaný umělec se tu proslavil jako portrétní a módní fotograf, kurátor, spisovatel a technický inovátor a průkopník barevné fotografie. V letech 1917 - 1919 vedl letecký fotografický průzkum americké armády ve Francii. V období mezi dvěma válkami pracoval zejména pro časopisy „Vogue“ a „Vanity Fair“ a stal se nejuznávanějším portrétistou ve Spojených státech.

Dražební rekord až do včerejšího dne držela fotografie Richarda Prince Untitled (Cowboy) (Beze jména - kovboj), která se prodala loni v listopadu za 1,248 milionu dolarů (asi 31 milionů korun).

Vúterní aukci v Sotheby's překonaly však loňský rekord ještě dva snímky. Oba jsou dílem Steichenova přítele a spolupracovníka Alfreda Stieglitze a obsahují záběr rukou Stieglitzovy manželky Georgie O'Keeffeové a její akt. První byl prodán za 1,472 milionu dolarů (asi 36,5 milionu dolarů) a druhý za 1,36 milionu dolarů (asi 32 milionů korun), oznámil mluvčí aukční síně Matthew Weigman.
Autor:

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Pronájem obchodního prostoru 99 m2
Pronájem obchodního prostoru 99 m2

Hromůvka, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
10 700 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat