Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdražší fotografie světa

NEW YORK  V newyorské aukční síni Sotheby's včera padl historický cenový rekord za prodej fotografie, když jedna z prvních barevných fotografií z počátku dvacátého století změnila majitele.

Za 2,928 milionu dolarů (asi 75 milionů korun) získal neznámý kupec snímek Edwarda Steichena The Pond-Moonlight (Měsíční svit nad rybníkem), který byl pořízen v roce 1904 na Long Islandu u New Yorku.

Fotografie o rozměru asi 42x50 centimetrů zachycuje vodní nádrž v lesnaté oblasti s měsíčním svitem odrážejícím se skrze větve na hladině. Odhadní cena tohoto vzácného kousku před dražbou byla jeden milion dolarů (asi 25 milionů korun). V muzejních sbírkách jsou ještě dva stejné tisky tohoto snímku.

Jedinečnost fotografie spočívá především v tom, že je jedním z prvních barevných snímků vůbec. Vznikla procesem autochrom, který si jen rok před tím nechali v Evropě patentovat bratři Lumierové. Dalších 30 let byl pak komerčně nejpoužívanějším procesem barevné fotografie.

Její autor, Edward Steichen, patří mezi velikány světové fotografie. Narodil se v Lucembursku, odkud se s rodiči přestěhoval do Spojených států. Všestranně nadaný umělec se tu proslavil jako portrétní a módní fotograf, kurátor, spisovatel a technický inovátor a průkopník barevné fotografie. V letech 1917 - 1919 vedl letecký fotografický průzkum americké armády ve Francii. V období mezi dvěma válkami pracoval zejména pro časopisy „Vogue“ a „Vanity Fair“ a stal se nejuznávanějším portrétistou ve Spojených státech.

Dražební rekord až do včerejšího dne držela fotografie Richarda Prince Untitled (Cowboy) (Beze jména - kovboj), která se prodala loni v listopadu za 1,248 milionu dolarů (asi 31 milionů korun).

Vúterní aukci v Sotheby's překonaly však loňský rekord ještě dva snímky. Oba jsou dílem Steichenova přítele a spolupracovníka Alfreda Stieglitze a obsahují záběr rukou Stieglitzovy manželky Georgie O'Keeffeové a její akt. První byl prodán za 1,472 milionu dolarů (asi 36,5 milionu dolarů) a druhý za 1,36 milionu dolarů (asi 32 milionů korun), oznámil mluvčí aukční síně Matthew Weigman.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!