Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdražší londýnský dům

Nejdražší dům v Londýně. Pořídila si ho dcera Leonida Kučmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdražší dům v Londýně. Pořídila si ho dcera Leonida Kučmy. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Dům v přepočtu za více než 2,6 miliardy korun si v britské metropoli Londýně nekoupil žádný arabský šejch, ale na první pohled nenápadně a skromně vyhlížející blondýnka. Dcera bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy se zařadila mezi ty občany bývalého Sovětského svazu, kteří šokují obyvatele Evropy tím, jakou rozkoš si mohou dopřát.

Občané zemí, v nichž životní úroveň rozhodně nedosahuje životní úrovně Západoevropanů, odkud proudí do západní Evropy davy gastarbeiterů, skupují nejdražší nemovitosti Londýna, brázdí moře na luxusních jachtách a mají armády soukromých bodyguardů.

Jelena Frančuková, dcera bývalého prezidenta Ukrajiny a manželka jednoho z nejbohatších mužů této ne zrovna hospodářsky prosperující země Viktora Pinčuka, si koupila nejdražší dům v Londýně. Podle ruského listu Komsomolskaja pravda si to může dovolit. Pinčuk s Frančukovou mají dohromady našetřeno nejméně 4,4 miliardy dolarů. Pinčuk řídí korporaci Interpipe, která kontroluje desítky ukrajinských metalurgických závodů a železáren, ale také čtyři celoplošné ukrajinské televizní kanály a deník Fakta a komentáře, který je listem s největším nákladem na Ukrajině vůbec.


Devět ložnic a luxusní výtah
Vliv rodiny, přestože otec už dávno není prezident, ale „obyčejný“ důchodce, je obrovský. Podobně jako v Rusku, ti, kteří dokázali „naskočit do vlaku“ v divokých 90. letech, těží z pozice, kterou tehdy získali, dodnes.

V pětipatrové vile v londýnské ulici Upper Phillimore Gardens se její majitelka teď může donekonečna procházet na 2 tisících metrech čtverečních plochy, jezdit z jednoho patra do druhého v luxusním výtahu a kochat se přepychem devíti ložnic. V domě nechybí bazén a fitcentrum. Do garáže pro tři rozměrné automobily se obyvatelé domu dostanou podzemním tunelem. Osvětlení domu řídí počítač, stejně tak jako osvětlení vodopádu v japonském sadu.

Obyvatelé bývalých sovětských republik si na rozkoš potrpí často víc než bohatí lidé ze Západu. A tak není divu, že sousedem dcery ukrajinského exprezidenta je starosta ruské metropole Moskvy Jurij Lužkov. I když jsou Lužkov s Frančukovou téměř krajané, zatím prý nejlepší vztahy nemají. Lužkov se několikrát rozčílil, když mu do jeho sídla vítr zavál stavební prach z domu ukrajinské sousedky, kde se prováděla rozsáhlá rekonstrukce.

Ostatně, Lužkov se na Ukrajince zlobí, protože chtějí ze svého poloostrova Krym vystrnadit ruskou Černomořskou flotilu. A Frančuková má ke Krymu zvláštní vztah. Příjmení nosí stále po svém prvním manželovi, jehož otec byl v 90. letech premiérem krymské vlády. Proto možná mezi vilou Frančukové a Lužkova bude stát vysoká zeď.

Kdo koupí tu nejdražší?
Nevraživost Lužkova prý ale vyplývá nejen ze sporů mezistátních. Nejvíc ho rozčílilo, že dům dcery ukrajinského exprezidenta je mnohem dražší než jeho obydlí. Naštěstí pro něj se na londýnském trhu s nemovitostmi má objevit v dubnu ještě dražší vilka.

Šestipatrová krasavice stojí na Belgrave Square a stojí 90 milionů liber. Nyní se v britském tisku spekuluje, zda ji koupí Ukrajinci či Rusové. Copak se stane s Lužkovovým sebevědomím, až dům koupí nějaký zbohatlík z Moldávie nebo Tádžikistánu?

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!