• schránka
  • Přihlásit Můj účet
ulice (ilustrační foto)

ulice (ilustrační foto) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Nejdražší město světa je norské Oslo

Magazín
  •   14:08
LONDÝN - Nejvíce peněz za zboží a služby utratí lidé v Oslu. Norská metropole tak po čtrnácti dnech vystřídala japonské Tokio. Oznámil to britský výzkumný ústav Economist Intelligence Unit (EIU).

O více než pěti procent nárostly také životní náklady v hlavních městech několika východoevropských zemí, včetně České republiky.

Studie EIU je založena na srovnání nákladů na zboží a služby vyjádřených v dolarech. Třetí místo v žebříčku obsadil islandský Reykjavík před japonskou Ósakou. Zbytek první desítky tvoří evropská města, jejichž posun směrem vzhůru zčásti odráží dlouhodobou slabost amerického dolaru. Nejdražší městem ve Spojených státech je New York, který se v celkovém žebříčku umístil až na 27. místě.

"Odsun Tokia z prvního místa není velkým překvapením. Postupné oslabování jenu se spojilo s lety nízké inflace a deflace v japonské ekonomice," uvedl ústav EIU. "Norsko zažívá po oživení v roce 2004 silný hospodářský růst a disponuje vysokou spotřebitelskou důvěrou, rostoucími investicemi a nízkými úrokovými sazbami," dodal.

Tokio v čele žebříčku nejdražších měst světa před 14 lety vystřídalo íránský Teherán poté, co byl přehodnocen kurz íránské měny. Teherán je nyní nejlevnější ze 130 měst, které EIU řadí do své studie, píše agentura Reuters.

Autor:

Mohlo by vás zajímat