Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdražší toaleta ve vesmíru

Nejdražší toaleta na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdražší toaleta na světě. | foto: Lidovky.cz

ISS/PRAHA Další kosmický turista je ve vesmíru. Včera se v ruské pilotované lodi „Sojuz TMA-13“ spolu s 18. vesmírnou americkoruskou expedicí úspěšně dostal na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) Američan Richard Garriott. Tento známý tvůrce počítačových her je synem amerického astronauta Owena Garriotta. Na ISS tak došlo k mimořádné události - setkali se zde potomci bývalých kosmonautů. Jedním ze členů dosavadní posádky ISS je totiž Sergej Volkov, jehož otec Alexandr byl ve vesmíru za svůj život několikrát.

Milionář Garriott, který si možná zaletěl mezi hvězdy pro inspiraci ke svým novým výtvorům, zůstane na ISS deset dnů. I když ho celý výlet přišel na 30 milionů dolarů, nikdo mu nezajistí ochranu od některých „vesmírných“ překvapení.

Nejslabší článek ISS
Tak například den před jeho příletem se na ISS opět porouchala toaleta, což se stalo již potřetí. Naposledy letos v červu se rozbil aparát oddělující fekální tekutinu od vzduchu. Posádka tehdy během několika dnů dokázala toaletu opravit. Před tím v květnu se ale polámala pumpa, která „posílala“ odpady do speciálních kontejnerů. Chvíli se dokonce zdálo, že expedice bude muset být přerušena a kosmonauti se vrátí na zem. Nakonec, jako v hollywoodském filmu, situaci vyřešili Američané, když ve svém Discovery dopravili na ISS potřebné součástky.

Záchod bude zřejmě jedním z nejslabších míst celého obřího vesmírného tělesa. Ostatně, je to mnohem složitější mechanismus než ten, který nám stačí na zemi. Kosmické WC váží 16 kilogramů, široké je jen 20 centimetrů a vysoké asi půl metru. I tentokrát došlo k defektu v ruském modulu „Zvezda“, kde je hlavní toaleta umístěna. Chyba je pravděpodobně v plynovém odlučovači.

Obyvatelé stanice ale nemusejí zoufat, neboť k vykonání jedné z nejzákladnějších potřeb mají možnost použít náhradní toaletu, která se nachází v lodi „Sojuz TMA-12“ spojené nyní s ISS. Naštěstí se ale i tentokrát podařilo zařízení opravit rychle a ve chvíli, kdy americký počítačový magnát vstupoval na palubu vesmírné lodi, již vše fungovalo tak, jak má. „Žádné problémy už nemáme,“ prohlásil včera prezident ruského kosmického konsorcia „Eněrgija“ Vitalij Lopota. „Jsou jisté technické nedostatky v práci některých počítačů. Část je zastaralá,“ přiznal ale Lopota.

V pořadí již šestý vesmírný turista Gerriott se má vrátit na zem spolu s dosavadní posádkou ISS již 24. října. Americký astronaut Michael Fincke a Rus Jurij Lončakov, kteří včera přiletěli s ním, vystřídají dosavadní posádku ISS. Jedním z úkolů, které budou muset splnit, je i instalace nové toalety. Už příští měsíc by jim ze Země měli dodat modernější záchod, který umístí pro změnu v americkém modulu stanice. Autory supermoderního kosmického WC jsou Rusové, ale jeho výrobu financovala NASA -jde asi o nejdražší toaletu ve sluneční soustavě. Přišla na 19 milionů dolarů.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!