Právě s oblibou tenisu v 80. letech 19. století jsou počátky ping-pongu spojené. Nadšení hráči tehdy bílý sport přenášeli do salonů, kde podle tehdejších zpráv hrávali na deskách stolů rozdělených napůl knihami, které sloužily i jako pálky.
Vynález průmyslové revoluce do každé rodiny. Kdy a jak vznikl šicí stroj?![]() |
Vynálezcem první specializované sady na stolní tenis byl David Foster, který si 15. července 1890 nechal patentovat své elegantní strunné rakety, třicetimilimetrový gumový míček potažený plátnem, nízkou dřevěnou dělicí bariéru a síťky, jež se natahovaly na okraj stolu a zachycovaly zakutálené balonky. Už následujícího roku mu přibyla konkurence, což svědčí o mimořádné oblibě novinky mezi anglickými vyššími vrstvami. John Jaques si patentoval svou variantu sestávající z pálek potažených pergamenem a velkého, padesátimilimetrového míčku z korku a síťky. Zároveň ji nazval „ping-pong“, zatímco jiní výrobci používali výrazy jako „whiff-whaff“ nebo „flim-flam“, případně mnohem nudnější „stolní tenis“.
Jenže ani jeden vynález hráče nepřesvědčil: gumový balonek byl příliš nezvladatelný, ten korkový zase málo skákal. Lidé tak raději zůstali u svých knih a salonů a hrozilo, že novinka po pár letech upadne v zapomnění. Za to, že to tak nedopadlo, vděčí svět dalšímu angličanovi, Jamesi W. Gibbovi, který na návštěvě v americe roku 1901 objevil celuloidové balonky s ideálními vlastnostmi. Stejného roku e. c. Goode upravil pálku tak, že zkonstruoval dřevěnou kostru, na niž připevnil tenkou vrstvu gumy.
Zlepšováky zafungovaly a ze salonní zábavy se hra rychle vyvinula v regulérní sport – během dvou desítek let se zápasů jen v anglii účastnilo na 40 tisíc soupeřů. První mistrovství světa roku 1927 vyhrál Roland Jacobi z Maďarska, které šampionátu dominovalo po celá 30. léta. na mistrovství světa roku 1936 v Praze sváděli dva defenzivní hráči boj více než hodinu, a tak se dělicí síťka musela snížit, čímž se hra zrychlila.
Velký skok ve vývoji ping-pongu přišel v 50. letech, kdy byla výrazně vylepšena pálka. Mezi dřevo a svrchní gumu se vložila ještě houbovitá vrstva, díky níž dostávaly míčky větší rotaci a hra mnohem větší útočnost. a konečně roku 1988 se ping-pong poprvé stal olympijským sportem.