26. února 2010 14:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejkrásnější hrb aneb jak se hodnotí velbloudí soutěž krásy?

Jak se hodnotí velbloudí krása? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak se hodnotí velbloudí krása? | foto: Reuters

DUBAJ V Adžmánu, nejmenším ze sedmi Spojených arabských emirátů, dnes vrcholí populární soutěž krásy velbloudů. Po třídenním poměřování a bodování se do finále nakonec probojovalo deset exkluzivních krásek a krasavců, jejichž hodnota se dosahuje až 83 milionů korun.

Majitelé dvou nejkrásnějších zvířat dostanou luxusní automobily. Ostatní získají peníze v hotovosti. V soutěži ale jde především o pověst a dobré jméno chovatelů. SAE jsou totiž zemí velbloudích dostihů a aukcí, na nichž se tato pouštní zvířata prodávají. Navíc, vláda kmenům přispívá na chov, protože chce udržet jeho kvalitu.

Posoudit krásu velblouda není snadné. Těla zvířat jsou pomyslně rozdělena do pěti částí a za dokonalost každé z nich mohou porotci udělit až 20 bodů. Hodnotí se délka krku, křivka hrbů, stavba těla, výška a celkový vzhled.

Svatá přísaha
Majitelé musejí také přísahou potvrdit, že je zvíře z dobrého rodu. "Přísahám, že tento velbloud je z místního čistokrevného chovu a že já jsem jeho jediný majitel," říká muž stojící vedle jednoho z finalistů.

Po skončení soutěže začne aukce, oblíbená u Arabů z celého Perského zálivu. Jeden z účastníků tvrdí, že za nejlepší zvířata lze dostat i 16 milionů dírhámů, tedy 83 milionů korun.

Přehlídky velbloudů se konají v Adžmánu a dalším emirátu Abú Zabí třikrát do roka a kromě obyvatel SAE na ně jezdí i Ománci a Katarci. "Chceme touto slavností povzbudit cestovní ruch a taky chránit místní tradici," řekl výkonný ředitel akce Šalal Razzák Šimrí.

Lidovky.cz, ČTK