Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejlépe se žije na Vanuatu

Vanuatu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vanuatu | foto: Reprofoto

LONDÝN Nejšťastnější lidé žijí na tichomořském souostroví Vanuatu. Na vrchol svého žebříčku 178 zemí světa jej postavila britská organizace New Economics Foundation (NEF), která měří kvalitu života a dopady působení člověka na životní prostředí.

Podle nového Indexu šťastné planety, který vypracovala NEF spolu s organizací Přátel Země, nejsou obyvatelé nejvyspělejších zemí světa ani zdaleka nejspokojenější. Index dokazuje, že konzumní život založený na drancování přírodních zdrojů k pocitu spokojenosti a životního štěstí rozhodně nevede.

Sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko - skupina G8 - se neumístily ani v první padesátce. Spojené státy skončily 150., Rusko až na 172. příčce. Česká republika jen těsně přeskočila Francii a je 128. NEF hodnotila, jak příjemný život jsou země schopny nabídnout svým občanům při současném respektování životního prostředí. Posuzovanými faktory byla průměrná délka života, pocit pohody a „ekologická stopa“, kterou po sobě každý z nás zanechává - tedy jednotka udávající, jak velkou plochu produktivní půdy potřebujeme k zajištění svých životních požadavků.

Vanuatu žebříčku NEF vévodí z několika důvodů. I přes občasná zemětřesení a sezonní ničivé tajfuny jsou obyvatelé ostrovního ráje se svým údělem spokojeni. Dožívají se v průměru 70 let a své životní prostředí přitom téměř vůbec nepoškozují. „Neříkejte to mnoha lidem, prosím,“ reagoval na umístění Vanuatu Marke Lowen z místních internetových novin Vanuatu Online.

„Lidé se tu cítí spokojení prostě proto, že jim ke štěstí stačí tak málo. Naše společnost není založená na spotřebě. Život tu spočívá na dobrých vztazích v komunitách a rodinách, na ochotě a dobré vůli. Vanuatu je bezstarostné místo,“ vysvětlil Lowen britskému deníku The Guardian.

Podle něj žije většina ostrovanů ze dne na den a jediné věci, kterých se obávají, jsou zemětřesení a tajfuny. Sami sebe prý považují za „správce“ nebo „ochránce země“.

Kromě Vanuatu žijí nejšťastnější lidé ve Střední Americe. Žebříček NEF uzavírají africké země s úplně poslední Zimbabwe. Z Evropy nejlépe vyšlo Švýcarsko, z asijských zemí Vietnam.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...