13. července 2006 10:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejlépe se žije na Vanuatu

Vanuatu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vanuatu | foto: Reprofoto

LONDÝN Nejšťastnější lidé žijí na tichomořském souostroví Vanuatu. Na vrchol svého žebříčku 178 zemí světa jej postavila britská organizace New Economics Foundation (NEF), která měří kvalitu života a dopady působení člověka na životní prostředí.

Podle nového Indexu šťastné planety, který vypracovala NEF spolu s organizací Přátel Země, nejsou obyvatelé nejvyspělejších zemí světa ani zdaleka nejspokojenější. Index dokazuje, že konzumní život založený na drancování přírodních zdrojů k pocitu spokojenosti a životního štěstí rozhodně nevede.

Sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko - skupina G8 - se neumístily ani v první padesátce. Spojené státy skončily 150., Rusko až na 172. příčce. Česká republika jen těsně přeskočila Francii a je 128. NEF hodnotila, jak příjemný život jsou země schopny nabídnout svým občanům při současném respektování životního prostředí. Posuzovanými faktory byla průměrná délka života, pocit pohody a „ekologická stopa“, kterou po sobě každý z nás zanechává - tedy jednotka udávající, jak velkou plochu produktivní půdy potřebujeme k zajištění svých životních požadavků.

Vanuatu žebříčku NEF vévodí z několika důvodů. I přes občasná zemětřesení a sezonní ničivé tajfuny jsou obyvatelé ostrovního ráje se svým údělem spokojeni. Dožívají se v průměru 70 let a své životní prostředí přitom téměř vůbec nepoškozují. „Neříkejte to mnoha lidem, prosím,“ reagoval na umístění Vanuatu Marke Lowen z místních internetových novin Vanuatu Online.

„Lidé se tu cítí spokojení prostě proto, že jim ke štěstí stačí tak málo. Naše společnost není založená na spotřebě. Život tu spočívá na dobrých vztazích v komunitách a rodinách, na ochotě a dobré vůli. Vanuatu je bezstarostné místo,“ vysvětlil Lowen britskému deníku The Guardian.

Podle něj žije většina ostrovanů ze dne na den a jediné věci, kterých se obávají, jsou zemětřesení a tajfuny. Sami sebe prý považují za „správce“ nebo „ochránce země“.

Kromě Vanuatu žijí nejšťastnější lidé ve Střední Americe. Žebříček NEF uzavírají africké země s úplně poslední Zimbabwe. Z Evropy nejlépe vyšlo Švýcarsko, z asijských zemí Vietnam.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?