Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší práce ho málem stála život. Správce ostrova žahla medúza

Magazín

  10:20
ADELAIDE - Možná je to nejlepší zaměstnání na světě, ale pro Brita Bena Southalla, který je vykonává, se mohlo stát i jeho posledním. Při obeplouvání australského ostrova Hamilton, jehož se stal na půl roku správcem, jej totiž žahl jeden z nejnebezpečnějších tvorů na světě - medúza čtyřhranka Barnesova (Carukia barnesi).

Brit Ben Southall vyhrál soutěž o nejlepší práci na světě. foto: AFP

Ben Southall při objížďce ostrova pocítil najednou bodnutí do ruky a pak následovaly obvyklé příznaky - horečka, bolest hlavy, bolest v dolní části zad, obtížné dýchání a výrazně zvýšený krevní tlak. Lékař okamžitě určil diagnózu, žahnutí medúzou čtyřhrankou, která je známá i pod názvem irukandji. Její bodnutí může způsobit zástavu srdce a smrt.

Medúza čtyřhranka Barnesova (Carukia barnesi).

Pokud by Southalla členové jeho týmu nedopravili urychleně k lékaři, hrozila by mu smrt. Jed čtyřhranek, které nejsou větší než burský oříšek, patří k nejsmrtelnějším na světě a každý rok je kvůli němu hospitalizováno několik desítek lidí.

"Vyhnul jsem se kopancům od klokana, kousnutí žralokem i bodnutí pavoukem a uštknutí hadem, ale během posledních dní na ostrově Hamilton mě dostala miniaturní potvůrka známá jako irukandji," napsal Southall na internetových stránkách, jejichž doplňování informacemi patřilo k jeho povinnostem.

Stačilo to na to, aby si uvědomil, že by měl používat neoprénový oblek, jak je doporučováno na všech plážích v této oblasti a zejména v tomto období roku.

Poslední dny na ostrově chce Southall strávit odpočinkem.

Správce ostrova Ben Southall se svou přítelkyní Breannpu Watkinsovou.

Cílem akce, kterou organizovala vláda australského státu Queensland, bylo podpořit turistiku v oblasti. Charitativní pracovník Ben Southall zvítězil mezi téměř 35.000 uchazeči a jeho úkolem během šestiměsíčního úvazku bylo mimo jiné zkoumat ostrovy Velkého bariérového útesu, plavat a šnorchlovat.

Kromě toho musel taky občas nakrmit ryby, vybrat ostrovní poštu a podělit se o své dojmy a fotografie se čtenáři internetového blogu. Southall za to dostane 150 tisíc australských dolarů (asi dva miliony korun).

Autoři: ,
Témata: Hamilton, Queensland

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!