Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejlepším lékem je víra

Vozíčkář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozíčkář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CHICAGO Smrtelně nemocní pacienti, které v boji o přežití provází víra, se častěji rozhodují k radikálním lékařským zákrokům a únavnou dlouhodobou léčbu snášejí daleko lépe než nevěřící nemocní. Zajímavé poznatky ze světa medicíny prokázala podle agentury AP nejnovější odborná studie.

Mnohé z těchto lékařských zásahů mají přitom často za následek snížení kvality života pacientů a bolestivější smrt, než jakou mívají ti, kteří se rozhodnou pro péči zaměřenou na soustavné zmírňování utrpení. Radikální léčba také vyžaduje vyšší finanční výdaje. „Věřící mají pocit, že nepodstoupí-li léčbu a nebudouli bojovat o udržení života, nedají Bohu šanci, aby jim pomohl,“ vysvětluje Holly Prigerson působící na psychologickém oddělení onkologického centra v Bostonu.

Nemocní, kteří nachází útěchu ve víře, snáší podle závěrů studie léčbu prodlužující život v posledním stadiu onemocnění třikrát lépe než pacienti, kteří duchovní oporu v boji se smrtí nenachází.

Studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Americké lékařské společnosti (AMA), porovnala údaje nasbírané v onkologických centrech po celých Spojených státech. Průzkumu se účastnilo tři sta pětačtyřicet smrtelně nemocných pacientů. Jde o první komplexní studii, která se zabývá přímým vztahem mezi náboženskou vírou pacientů a jim v současné době dostupnou lékařskou péčí během posledního stadia nemoci. Odborníci se nemocných dotazovali na okolnosti jejich léčby, boje s onemocněním a rovněž na jejich přání a požadavky týkající se intenzity lékařské péče a radikální léčby v posledním stadiu nemoci.

Takto vedený průzkum mimo jiné také ukázal, že většina lékařů podporuje věřící pacienty v jejich vůli bojovat a v jejich požadavcích na mnohdy účinnou, leč riskantní a bolestivou léčbu.

Devětasedmdesát procent nemocných vypovědělo, že víra je pro ně jednou z důležitých věcí, které jim pomáhají překonávat utrpení, a dvaatřicet procent nemocných vypovědělo, že víra je jednoznačně nejdůležitější věcí, která drží člověka dál při životě.

Přímý vztah mezi vírou pacientů a odhodláním k radikální léčbě zůstal zřejmý i poté, co autoři studie vzali v potaz sociální a demografické rozdíly mezi dotazovanými.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!