Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejlepším lékem je víra

Magazín

  11:22
CHICAGO - Smrtelně nemocní pacienti, které v boji o přežití provází víra, se častěji rozhodují k radikálním lékařským zákrokům a únavnou dlouhodobou léčbu snášejí daleko lépe než nevěřící nemocní. Zajímavé poznatky ze světa medicíny prokázala podle agentury AP nejnovější odborná studie.
Vozíčkář - ilustrační foto.

Vozíčkář - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mnohé z těchto lékařských zásahů mají přitom často za následek snížení kvality života pacientů a bolestivější smrt, než jakou mívají ti, kteří se rozhodnou pro péči zaměřenou na soustavné zmírňování utrpení. Radikální léčba také vyžaduje vyšší finanční výdaje. „Věřící mají pocit, že nepodstoupí-li léčbu a nebudouli bojovat o udržení života, nedají Bohu šanci, aby jim pomohl,“ vysvětluje Holly Prigerson působící na psychologickém oddělení onkologického centra v Bostonu.

Nemocní, kteří nachází útěchu ve víře, snáší podle závěrů studie léčbu prodlužující život v posledním stadiu onemocnění třikrát lépe než pacienti, kteří duchovní oporu v boji se smrtí nenachází.

Studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Americké lékařské společnosti (AMA), porovnala údaje nasbírané v onkologických centrech po celých Spojených státech. Průzkumu se účastnilo tři sta pětačtyřicet smrtelně nemocných pacientů. Jde o první komplexní studii, která se zabývá přímým vztahem mezi náboženskou vírou pacientů a jim v současné době dostupnou lékařskou péčí během posledního stadia nemoci. Odborníci se nemocných dotazovali na okolnosti jejich léčby, boje s onemocněním a rovněž na jejich přání a požadavky týkající se intenzity lékařské péče a radikální léčby v posledním stadiu nemoci.

Takto vedený průzkum mimo jiné také ukázal, že většina lékařů podporuje věřící pacienty v jejich vůli bojovat a v jejich požadavcích na mnohdy účinnou, leč riskantní a bolestivou léčbu.

Devětasedmdesát procent nemocných vypovědělo, že víra je pro ně jednou z důležitých věcí, které jim pomáhají překonávat utrpení, a dvaatřicet procent nemocných vypovědělo, že víra je jednoznačně nejdůležitější věcí, která drží člověka dál při životě.

Přímý vztah mezi vírou pacientů a odhodláním k radikální léčbě zůstal zřejmý i poté, co autoři studie vzali v potaz sociální a demografické rozdíly mezi dotazovanými.

Autor:
Témata: léčba, nemoc, Boston, USA

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....