Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepším lékem je víra

Magazín

  11:22
CHICAGO - Smrtelně nemocní pacienti, které v boji o přežití provází víra, se častěji rozhodují k radikálním lékařským zákrokům a únavnou dlouhodobou léčbu snášejí daleko lépe než nevěřící nemocní. Zajímavé poznatky ze světa medicíny prokázala podle agentury AP nejnovější odborná studie.
Vozíčkář - ilustrační foto.

Vozíčkář - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mnohé z těchto lékařských zásahů mají přitom často za následek snížení kvality života pacientů a bolestivější smrt, než jakou mívají ti, kteří se rozhodnou pro péči zaměřenou na soustavné zmírňování utrpení. Radikální léčba také vyžaduje vyšší finanční výdaje. „Věřící mají pocit, že nepodstoupí-li léčbu a nebudouli bojovat o udržení života, nedají Bohu šanci, aby jim pomohl,“ vysvětluje Holly Prigerson působící na psychologickém oddělení onkologického centra v Bostonu.

Nemocní, kteří nachází útěchu ve víře, snáší podle závěrů studie léčbu prodlužující život v posledním stadiu onemocnění třikrát lépe než pacienti, kteří duchovní oporu v boji se smrtí nenachází.

Studie, která byla uveřejněna v odborném časopise Americké lékařské společnosti (AMA), porovnala údaje nasbírané v onkologických centrech po celých Spojených státech. Průzkumu se účastnilo tři sta pětačtyřicet smrtelně nemocných pacientů. Jde o první komplexní studii, která se zabývá přímým vztahem mezi náboženskou vírou pacientů a jim v současné době dostupnou lékařskou péčí během posledního stadia nemoci. Odborníci se nemocných dotazovali na okolnosti jejich léčby, boje s onemocněním a rovněž na jejich přání a požadavky týkající se intenzity lékařské péče a radikální léčby v posledním stadiu nemoci.

Takto vedený průzkum mimo jiné také ukázal, že většina lékařů podporuje věřící pacienty v jejich vůli bojovat a v jejich požadavcích na mnohdy účinnou, leč riskantní a bolestivou léčbu.

Devětasedmdesát procent nemocných vypovědělo, že víra je pro ně jednou z důležitých věcí, které jim pomáhají překonávat utrpení, a dvaatřicet procent nemocných vypovědělo, že víra je jednoznačně nejdůležitější věcí, která drží člověka dál při životě.

Přímý vztah mezi vírou pacientů a odhodláním k radikální léčbě zůstal zřejmý i poté, co autoři studie vzali v potaz sociální a demografické rozdíly mezi dotazovanými.

Autor:
Témata: léčba, nemoc, Boston, USA

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat